Ultima Thule: Za hranicemi známého světa

Tým NASA vybral nový název pro objekt 2014 MU69, k němuž směřuje sonda New Horizons. Nové “polooficiální” pojmenování objektu je Ultima Thule. Oficiální název je ale stále 2014 MU69.

Thule byl ve středověké literatuře a kartografii vzdálený severní ostrov na hranici známého světa a Ultima Thule tedy znamená “za hranicemi známého světa”. Název vyšel z internetového hlasování, kterého se účastnilo asi 115 000 účastníků z celého světa.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Ultima Thule (2014 MU69) je objekt Kuiperova pásu, který byl v roce 2014 objeven Hubbleovým teleskopem při zkoumání nových cílů pro sondu New Horizons. V srpnu 2015, poté co v červenci 2015 sonda úspěšně proletěla kolem Pluta, byl objekt 2014 MU69 skutečně vybrán jako další cíl této mise. K průletu sondy New Horizons kolem tohoto tělesa by mělo dojít ráno 1. ledna 2019.

Na základě nových pozorování se astronomové domnívají, že Ultima Thule (2014 MU69) může být „mimořádně protáhlé těleso“ nebo dokonce tzv. dotykový binární systém dvou velmi blízkých objektů. Vyloučit se ovšem nedá ani to, že se jedná o samostatné těleso s velkým odtrženým úlomkem.

Co do velikosti tělesa Ultima Thule (2014 MU69) nebo jeho složek to vypadá tak, že těleso pravděpodobně není delší než 30 kilometrů a v případě, že se jedná o binární útvar, jeho jednotlivé části mají průměry 15 až 20 kilometrů. Objekt se nachází ve vzdálenosti více než 6,5 mld. kilometrů od Země, chcete-li 1,6 mld. kilometrů za drahou planety Pluto.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, astrovm.cz, nasa.gov, cs.wikipedia.org, archiv NV, foto: NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute / Alex Parker. Doporučené odkazy: Nový cíl pro sondu New Horizons je možná dvojplanetkou; New Horizons Chooses Nickname for ‘Ultimate’ Flyby Target