Případ ztracené hvězdy

Titulek tohoto jinak veskrze astronomického článku by nejspíše slušel detektivnímu příběhu Hercula Poirota z prostředí filmových hvězd, nicméně i v tomto vesmírném dramatu musely astronomům pracovat malé šedé buňky na plné obrátky jako slavnému detektivovi, neboť znenadání zmizela hvězda o hmotnosti 25 Sluncí. Před pár lety tam byla, i Hubble ji viděl, ale nyní je na jejím místě jen slabá infračervená stopa. A co je ještě zajímavější, nebyla pozorována žádná jasná supernova, i když se hvězda na několik měsíců výrazně zjasnila.

TIP:   Babak A. Tafreshi: Přehlídka oblohy nad Paranalem

Co se tedy stalo s červený veleobrem N6946-BH1 v galaxii NGC 6946, který ještě v roce 2009 zářil na nebi jako milion Sluncí? Přední teorie praví, že velká gravitace hvězdy N6946-BH1 držela hvězdu při jejích závěrečných smrtelných křečích pohromadě a poté se většina hvězdy propadla do své vlastní černé díry, kterou sama vytvořila.

Je-li tedy tato teorie správná, tak to znamená, že hvězdný materiál, který nebyl ihned pozřen černou dírou pravděpodobně vytvořil akreční disk, který nyní víří kolem a než bude zcela stažen do černé díry, tak vyzařuje odpovídajícím způsobem slabé infračervené světlo. Tuto situaci perfektně popisuje video níže.

Pokud se tento způsob smrti hvězd potvrdí i u jiných hvězd, tak bude tento případ prvním přímým důkazem, že velice hmotné hvězdy mohou svůj život skončit spíše zasténáním než třeskem.

Zdroj: astro.cz, spacetelescope.org, hubblesite.org, foto: NASA, ESA, Hubble, C. Kochanek (OSU), video: NASA’s Goddard Space Flight Center/Katrina Jackson. Doporučený odkaz: Collapsing Star Gives Birth to a Black Hole