BepiColombo se již může přesunout na kosmodrom Kourou

Na počátku března prošla mise BepiColombo důležitou revizí. Ta konstatovala, že je již možno všechny tři sondy tvořící misi BepiColombo společně s pozemním vybavením a experty přesunout ze střediska ESA v Nizozemí na evropský kosmodrom v Kourou (Francouzská Guayana). Stane se tak koncem příštího měsíce. Startovací okno pro vypuštění sondy se otevírá od 5. října do 29. listopadu.

„Byla to opravdu dlouhá a místy i hodně hrbolatá cesta, než jsme se dostali do tohoto bodu. A i tak zbývá udělat ještě hodně práce, než budeme plně připraveni na start,“ konstatuje projektový manažer mise ESA BepiColombo Ulrich Reininghaus. „Ale jsme extrémně nadšení z toho, že konečně přesouváme naše přípravy na místo startu. A jsme vděční všem, kdo toto umožnili.“

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

„Souběžně pokračujeme s dalšími dlouhodobými testy zážehů na replice motoru dopravního modulu, a to v podmínkách co nejvíce odpovídajících kosmickému prostředí. To proto, abychom byli co nejlépe připraveni na naši cestu k Merkuru.” Dodal Reininghaus. Jakmile budou všechny sondy tvořící misi v Kourou, bude následovat šest měsíců závěrečných příprav. Mezi nimi budou i další kontrolní revize.

K těmto činnostem bude patřit „oblečení“ sond do ochranné izolace, aby byly schopné odolávat tvrdým podmínkám kosmického prostředí a extrémním teplotám, v nichž budou pracovat u Slunce. Dále pak připojení a otestování panelů slunečních baterií plus mechanismus jejich vyklápění, instalace slunečního štítu, natankování a nakonec i spojení všech tří sond do jednoho komplexu.

Během závěrečných týdnů bude sestava uložena do aerodynamického krytu rakety Ariane 5. Souběžně dojde k přípravě vlastní nosné rakety tak, aby byla nachystána vyslat sondu na sedmiletou pouť Sluneční soustavou završenou odhalováním tajemství Merkuru.

Zdroj: ESA, foto: ESA/ATG medialab; Mercury: NASA/JPL, ESA