Světelná ozvěna

Dvě galaxie těsně před splynutím jsou zachyceny na obrázku dalekohled ESO/VLT. Interakce mezi tímto párem vytvořila vzácný úkaz známý jako světelná ozvěna (light echo), při kterém se světlo odráží od materiálu v galaxiích. Je to podobné akustické ozvěně, při které odražený zvuk přichází k posluchači se zpožděním oproti přímému zvuku. Toto je první případ světelného echa pozorovaného mezi dvěma galaxiemi.

TIP:   Vulkanická činnost na Jupiterově měsíci Io

Větší galaxie, trochu dožluta, je ShaSS 073 a je to aktivní galaxie s extrémně svítivým jádrem. Její méně hmotná společnice, modrá, se jmenuje ShaSS 622. Spolu vytvářejí systém s názvem (ano, uhádli jste) ShaSS 622-073 (viz detailní výřez dole).

Svítivé jádro galaxie ShaSS 073 excituje oblast plynu v disku své modré společnice: bombarduje materiál svým zářením a nutí ji svítit, tak jak toto světlo absorbuje a následně vyzařuje. Svítící oblast má rozměr přes 1,8 miliard čtverečných světelných let.

Při studiu této interakce astronomové zjistili, že svítivost velké centrální galaxie je asi dvacetkrát nižší, než je nutné k obdobné excitaci. To znamená, že centrum ShaSS 073 velmi dramaticky pohaslo v uplynulých 30 000 letech (nebo tak nějak) – ale vysoce ionizovaná oblast mezi dvěma galaxiemi si stále pamatuje její bývalou slávu.

Zdroj: ESO, foto: ESO, Acknowledgements: P. Merluzzi (INAF-Osservatorio Astronomico di Capodimonte, Italy. Doporučený odkaz: An interacting galaxy pair at the origin of a light echo