Lovec bouří na ISS

Na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazil “lovec bouří” z dílny ESA. Přístroj ASIM (Atmosphere-Space Interactions Monitor) je určen pro monitorování elektrických výbojů v horních vrstvách atmosféry a bude umístěn na evropský laboratorní modul Columbus.

ASIM je v podstatě soubor různých zařízení mezi něž patří např.: citlivé kamery, fotosenzory a detektory rentgenového i gama záření, jejichž úkolem bude pátrat po elektrických výbojích ve velkých výškách obvykle souvisejících s bouřlivým počasím.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

To vědcům pomůže pochopit vnitřní anatomii tohoto fenoménu v horních vrstvách atmosféry, jakož i jeho vazby na emise záblesků radiace ve vysokoenergetické části spektra. Přístroj ASIM také přispěje k většímu pochopení efektů bouří na atmosféru a povede ke vzniku přesnějších modelů klimatu.

ASIM bude umístěn na evropský laboratorní modul Columbus, a to tak, aby směroval přímo dolů a měl nerušený výhled na Zemi. Posádka nainstaluje přístroj pomocí robotického manipulátoru SSRMS pravděpodobně příští týden.

Z unikátního pozorovacího místa ve výšce zhruba 400 km nad Zemí bude ASIM schopen registrovat obří elektrické vývoje. Jde o fenomén obtížně pozorovatelný ze Země i proto jej v roce 2015 studoval z paluby ISS kosmonaut ESA Andreas Mogensen.

Zdroj: ESA, foto: ESA/NASA, ESA-David Ducros