ZÁZNAM: Start evropské rakety Ariane 5 s družicemi Superbird-8 a Hylas 4 na palubě

Na francouzském kosmodromu poblíž města Kourou ve Francouzské Guyaně, kde se nachází Guyanské kosmické centrum, zaburácely motory evropské nosné rakety Ariane 5 ve verzi ECA, která měla za úkol vynést na oběžnou dráhu satelity Superbird-8 (DSN-1) a Hylas 4.

TIP:   Golfový míček

Ariane 5 odstartovala hned na začátku startovacího okna, které bylo otevřeno od 23:34 SELČ (05.04.18) do 0:54 SELČ (06.04.18). Po normálním vzletu a průběhu první fáze letu byla po 25 minutách dosažena přechodová dráha, na které se družice oddělily od horního stupně. Jako první se oddělila v čase T+28 min družice Superbird-8 a potom v čase T+34 min družice HYLAS 4. Do pracovních pozic na stacionární dráze se družice dopraví za pomoci vlastních pohonných jednotek.

Satelity Superbird-8 (DSN-1) a Hylas 4 patří zákazníkům SKY Perfect JSAT resp. Avanti Communications. Superbird-8 (DSN-1) bude zajišťovat satelitní telekomunikační služby především pro japonský trh. Hylas 4 je určen zejména evropským poskytovatelům internetových služeb (ISP) a provozovatelům mobilních sítí (MNOs). Své služby bude tento satelit poskytovat i pro oblasti střední a západní Afriky.

Zdroj: arianespace.com, novinkykosmonautiky.blogspot.com