SLUNCE: Obrovská koronální díra s výrazným filamentem na přední straně

Do geoefektivní pozice se v těchto hodinách staví výrazná koronální díra ohraničená na přední straně neméně výrazným slunečním filamentem. Koronální díra dosahuje šířky až 700 000 km. Podle odborníků lze očekávat zesílení slunečního větru od 9. dubna 2018, což bude mít samozřejmě vliv na naši magnetosféru. GMP (geomagnetické pole) může být narušeno několik dní.

Koronální díra na Slunci je oblast sluneční korony s výjimečně nízkou hustotou a teplotou. Projevuje se úbytkem záření v ultrafialové, mikrovlnné a rentgenové oblasti spektra. Je ale také zdrojem zesíleného slunečního větru, který (hodně stručně řečeno) interaguje s atmosférou, přičemž vzniká polární záře. Čím je rychlost a hustota částic slunečního větru vyšší, tím silnější je na Zemi tzv. GM bouře.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Zatím lze v období od 9. do 13. dubna očekávat GM bouři na úrovni G1, tedy nic výjimečného. To se však může změnit. Jak už bylo řečeno, na přední straně koronální díry se nachází filament, který ve vznosu udržují smyčky magnetického pole Slunce. Existuje zde ale nemalá pravděpodobnost, že smyčky magnetického pole už filament dlouho neudrží a dojde k jeho uvolnění. Může tak dojít ke koronálnímu výtrysku hmoty (CME).

Pokud by se to stalo právě v těchto hodinách a dnech, pak bude značná část vyvrženého materiálu směřovat přímo k Zemi. Což by výrazně umocnilo proud slunečního větru a celkový dopad na naši magnetosféru. Pak by se samozřejmě stupeň GM bouře posunul k vyšším hodnotám, čímž by se posouvala i hranice výskytu polárních září do nižších zeměpisných šířek. Ovšem tato úvaha je zatím z mé strany pouze spekulací.

Zatím tedy platí výše uvedené, tedy předpoklad GM bouře v maximu na stupni G1, a to v období od 9. do 13. dubna. Pokud dojde k nějaké změně, tak Vás budu samozřejmě informovat.

Zdroj: spaceweather.com, cs.wikipedia.org, astro.cz, foto: SDO/NASA/spaceweather.com