Dione na hraně

Saturnův měsíc Dione v této kompozici jakoby visí na hraně prstence tohoto plynného obra. Někomu se může zdát, že Dione spíše připomíná korálek na šňůrce, ale to už ponechám na Vaší fantazii. Tak či onak, díváme se na snímek upravený do oku milých, tedy přirozených barev, který pořídila sonda Cassini 17. srpna 2015, když se nacházela ve vzdálenosti 106 500 km od měsíce.

TIP:   Rover Curiosity objevil na Marsu dávnou oázu

Prstenec planety Saturn se jako celek zdá být až kolosální (obrovský, monstrózní). Vždyť jej můžeme pozorovat ze Země i malým dalekohledem a jeho průměr činí dobrých 300 000 km. Ovšem zdání někdy klame. Jednotlivé prstence jsou převážně složeny z malých ledových a prachových částic. Jejich celková hmotnost je jen asi miliontina hmotnosti planety a tenké jsou jen několik metrů.

Krásně je to vidět právě na tomto snímku. Kde v popředí vidíme měsíc Dione s poloměrem 561,5 km. Za měsícem se táhne přes celou šířku obrázku tenká linie, a to je právě prstenec planety viděný přesně z boku. Jeho tloušťka zde podle odhadů nepřesahuje 30 stop, tedy 10 metrů.

Zdroj: NASA, foto: NASA /JPL-Caltech/Space Institute Institute, NASA/JPL