VIDEO: Jak bude sledovat nebe nový lovec exoplanet TESS?

Nedojde-li k zásahu vyšší moci, jak rádi říkají pojišťovací agenti, měl by se 17. dubna 2018 v 0:32 SELČ uskutečnit start rakety Falcon 9 (SpaceX), která bude mít na palubě velice cenný náklad. Bude jím nejnovější lovec exoplanet TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Hlavním úkolem mise TESS je podrobný průzkum mnoha tisícovek nám relativně blízkých hvězd (zejména červených trpaslíků), u kterých bude hledat tranzitující exoplanety od velikosti Země až po velikost Jupitera. Na rozdíl od teleskopu Kepler je TESS vybaven novou snímací technologií, která umožní v následujících dvou letech prozkoumat bezmála celou oblohu. Nejprve jižní část, poté i část severní.

TIP:   Paranal v měsíčním světle

MIT pro tento účel vyvinula čtyři speciální kamery s CCD mikročipy. Každá kamera pracuje s rozlišením 16,8 megapixelu a má zorné pole 24×24 stupňů, tedy dostatečně velké na to, aby nasnímalo celá souhvězdí. Kamery jsou uspořádány tak, aby snímaly na obloze dlouhé pásy, tzv. pozorovací sektory. Každý pozorovací sektor se bude snímat 27 dní.

Ačkoli je teleskop TESS ne úplně správně pokládán za jakéhosi “předskokana”, který má především připravit primární cíle výzkumu pro teleskop JWST, tak už nyní se nejen odborná veřejnost těší na nové objevy TESS. A je nepochybně na co se těšit, vždyť TESS během následujících dvou let probádá 85 % oblohy, což je 350krát více, než mohl zvládnout na objevy jinak velice plodný teleskop Kepler.

Zdroj: NASA Goddard