Duhové nebe

Krásný snímek z observatoře ESO Paranal poodhaluje zvláštní noční scénu nad dalekohledem VLT, nejznámějším přístrojem observatoře. Dalekohled uprostřed snímku je jedním ze čtyř hlavních dalekohledů VLT. VLT se skládá z těchto hlavních dalekohledů (UT) a pak ze čtyř dalších, pomocných dalekohledů (AT).

TIP:   První letošní start evropské rakety Ariane 5

Ať už je VLT jakkoli impresivní, na tomto snímku triumfuje obloha nad ním, obzvláště barevný pás naší domovské galaxie, Mléčné dráhy, který se táhne přes obrázek a vytváří nebeskou duhu. Část oblohy je zbarvena do zelena, což je dáno jevem zvaným záření atmosféry (airglow). Vlevo od UT jsou vidět dva mlhavá Magellanova oblaka. Napravo od středu je souhvězdí Orion, jehož jasné hvězdy se dají použít pro hledání dalších souhvězdí a asterismů.

Pomocí imaginární čáry vedené přes Orionův pás se dostaneme k rudému Aldebaranu v souhvězdí Býka (Taurus). Dál podél této myšlené čáry, směrem k horizontu, je hvězdokupa Plejády, která hraje důležitou roli v mnoha kulturách a civilizacích. Nad Orionem jsou vidět tři jasné hvězdy asterismu, který se nazývá Zimní trojúhelníkSiriusBetelgeuze a Prokyon.

Zdroj: ESO, foto: P. Horálek/ESO