Zajímavý archeologický nález při vykopávkách středověkého Bergenu

Zřejmě “cinknutou” hrací kostku nalezli archeologové při vykopávkách středověkého Bergenu v Norsku. V lokalitě, kde se v 15.století rozkládá rušná čtvrť s několika hostinci, nalezli přes 30 hracích kostek. U jediné z nich chybí jednička a dvojka, zato má čtyřky a pětky na dvou plochách.

Nelze samozřejmě vyloučit, že šlo o speciální kostku určenou pro nám dosud neznámou hru. Ovšem mnohem pravděpodobnější je, že nějaký tehdejší podvodník chtěl pomoci svému štěstí.

TIP:   Český astrofotograf Jan Veleba zachytil téměř neviditelné krásy vesmíru

Na první pohled se zdá, že šlo o velmi průhledný trik, na který snad nikdo nemohl skočit. Nicméně musíme vzít v úvahu, že středověké místnosti byly mnohem tmavší než dnešní. Cinknutá dřevěná hrací kostka (viz titulní obrázek) o rozměrech 2,1 x 2,1 x 2,2 cm váží 16,7 g.

Město Bergen založil král Olaf III. Norský (syn zakladatele Osla Haralda III. Norského) v roce 1070 pod názvem Bjørgvin, což znamená „zelená louka mezi horami“. V roce 1217 se Bergen stal namísto Trondheimu hlavním městem Norska a byl jím až do roku 1299, kdy se hlavním městem Norska stalo Oslo. Bergen byl největším městem severní Evropy do 17. století a největším norským městem do 19. století.

Zdroj: AKADEMON, autor: RNDr.Ondřej Dvořák, CSc., cs.wikipedia.org, foto: Angela Weigand, Universität von Bergen. Doporučený odkaz: Unusual medieval dice found in Bergen