Uvidíte na obloze: Lyridy 2018

Následujících několik nocí můžeme po dlouhé pauze sledovat na obloze větší množství meteorů. Blíží se totiž maximum meteorického roje Lyridy. To letos připadá na neděli 22. dubna. Roj pozorovatelný přibližně od 19. do 25. dubna je pojmenován podle souhvězdí Lyry, neboť právě zde se nachází tzv. radiant, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají.

Meteorický roj Lyridy, který uzavírá tzv. “jarní díru” (období od ledna do dubna bez významných meteorických rojů), nepatří pravda k těm nejvýraznějším, ale určitě se řadí mezi ty nejznámější. Mateřskou kometou roje je dlouhoperiodická kometa C/1861 G1 (Thatcher) s oběžnou dobou 415 let.

TIP:   K přepólování magnetického pole Země dochází častěji, než jsme mysleli

Letošní maximum bude zpočátku trochu rušit Měsíc v první čtvrti, ideální podmínky pro pozorování meteorů tak nastanou až ve druhé polovině noci, kdy Měsíc zapadá a radiant roje bude již dostatečně vysoko nad obzorem.

Nejvíce meteorů, tedy deset až osmnáct za hodinu, by mělo být za optimálních podmínek k vidění nad ránem 23. dubna. Zazáří ve výšce kolem sta kilometrů a oblohou prosviští rychlostí až 49 km/s (176 400 km/h). Meteory roje tedy patří mezi ty nejrychlejší, které můžeme v průběhu roku pozorovat.

Chcete-li vidět co nejvíce “padajících hvězd”, pak určitě vyražte ven z města, co nejdál od světelného znečištění. Počasí by mělo být do pátku pozorování víceméně příznivě nakloněno. Lze očekávat jasno až polojasno, jen ráno ojediněle mlhy. V noci ze soboty na neděli by už mělo být polojasno až oblačno s občasnými přeháňkami. V noci z neděle na pondělí už bude zřejmě více oblačnosti, srážky četnější, mohou se objevit i bouřky. To se ale samozřejmě může ještě změnit, proto sledujte podrobnou předpověď počasí, kterou najdete každé ráno v 6:00 na našem Facebooku.

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2018, wikipedia.org, chmi.cz, foto: Dark Sky Diary (via astro.cz), American Meteor Society