Nečekaně prudký “závan” slunečního větru vyvolal modrou polární záři

Včera čelila naše magnetosféra nečekaně prudkému “závanu” slunečního větru, což krátkodobě způsobilo GM bouři na úrovni G2. Výsledkem byla až oslňující a na mnoha místech podivuhodně modrá (elektrizující) polární záře.

Titulní snímek z oblasti severní Manitoby pohotově pořídil pilot letadla Matt Melnyk ve výšce 39 000 stop během letu z Edmontonu do Toronta. “Létám již dvacet let, polární záře příležitostně fotografuji zhruba 10 let, ale za celou dobu jsem nic takového ještě neviděl,” řekl pilot Matt Melnyk.

Modrou polární záři vyfotografoval také student Hongming Zheng z Battle Ground v Indianě (viz snímek dole). I on byl překvapen náhlou intenzitou polární záře a její barvou, která přecházela z modré do fialové. Další obrázky a zajímavé podrobnosti jejich vzniku najdete na webu spaceweather.com.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Co se tedy vlastně stalo? Odborníci očekávali tento týden neustálené až narušené geomagnetické pole (GMP), a to s ohledem na skutečnost, že k Zemi směřoval proud slunečního větru generovaný koronální dírou. S GM bouří na úrovni G2 se však nepočítalo.

Příčinou náhlé GM bouře byl koronální výron hmoty (CME), ke kterému došlo na počátku týdne. Část vyvržené hmoty se zřejmě připojila k zesílenému proudu slunečního větru. Šoková vlna se následně střetla s magnetickým polem Země, přičemž krátkodobě vznikla nečekaně silná magnetická bouře.

Modré a fialové polární záře jsou sice normálním jevem, ovšem polární záře v barvě zelené a červené jsou jevem mnohem častějším. Modrá a fialová barva vzniká při srážce elektronů s ionty dusíku. Zelené, ale i červené zabarvení polárních září mají na svědomí zejména srážky elektronů s atomy kyslíku.

Zdroj: spaceweather.com, foto: Matt Melnyk, Hongming Zheng