Co nabídne květnová obloha

Kromě pohledu na pěkná jarní souhvězdí určitě nepropásněte seskupení Měsíce, Jupiteru, hvězdy Antares, Saturnu a Marsu na ranní obloze, Měsíc v konjunkci s Venuší resp. Jupiterem, Měsíc v blízkosti Regulu či večerní seskupení Měsíce, Jupiteru, hvězdy Antares a Saturnu. Co komet se tyče, tak za zmínku určitě stojí C/2016 M1 (PANSTARRS) a C/2016 R2 (PANSTARRS). Nastane také maximum meteorického roje η Akvarid, jas Měsíce ovšem zřejmě dovolí pozorovat jen pár nejjasnějších meteorů.

Z planet naší Sluneční soustavy můžeme pozorovat večer nad západním obzorem Venuši a ráno se nad jihovýchodním obzorem objeví Mars. Saturn můžeme pozorovat ve druhé polovině noci a Jupiter setrvá na obloze noc celou. Planety Merkur, Uran a Neptun jsou z praktického hlediska nepozorovatelné.

KOMETY V OBDOBÍ OKOLO NOVU 15. KVĚTNA

Na květnové obloze se objeví nová jasnější dlouhoperiodická kometa C/2016 M1 (PANSTARRS). Ta bude mírně jasnější 12,5 mag a po půlnoci ji nalezneme jen nízko nad obzorem, a to nejprve v souhvězdí Orla, ze kterého ale rychle přejde do Střelce.

Není u Slunce poprvé, předchozí návrat nastal před více než 30 tisíci lety. Slunci se nepřiblíží víc než na 2,211 AU, a přestože se jedná o poměrně dost aktivní kometu, podmínky její viditelnosti jsou pro pozorovatele ze severní polokoule velice špatné. V době největší jasnosti (na přelomu června a července) bude hluboko na jižní obloze a od nás nebude pozorovatelná vůbec.

Večer, nízko nad obzorem, budeme moci spatřit slábnoucí kometu C/2016 R2 (PANSTARRS) s jasností 12,5 mag. Nalezneme ji v souhvězdí Vozky nedaleko jasné hvězdy Capella.

ÉTA AKVARIDY

Zastavme se ještě na okamžik u zmíněného meteorického roje η (Éta) Akvarid. Jméno roje je odvozeno od názvu hvězdy η Aqr, neboť poblíž ní leží radiant roje. Éta Akvaridy jsou jednou z větví proudu částic ze slavné Halleyovy komety (1P/Halley), druhou větví jsou říjnové Orionidy.

Ačkoliv je roj poměrně aktivní a ve druhé polovině noci může produkovat občasné jasné meteory, aktivita je kvůli malé výšce radiantu nad obzorem nízká. Meteory jsou ovšem často dlouhé a rychlé (66,9 km/s).

Letos u nás můžeme ve druhé polovině noci očekávat 10 až 30 meteorů, ovšem jak už bylo zmíněno, pozorování výrazně ovlivní Měsíc, takže bude k vidění jen pár opravdu jasných kousků. Ovšem i samotný pohled na ranní oblohu stojí zato. V blízkosti Měsíce se totiž bude nacházet planeta Mars a nedaleko také najdeme Saturn.

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2018, astro.cz, foto: Hvězdářská ročenka 2018, heavens-above.com, Stellarium