Start na první dobrou aneb InSight letí na Mars

5. května 2018 přesně ve 13:05 SELČ, tedy hned na začátku dvouhodinového startovacího okna, odstartovala z rampy SLC-3E na základně Vandenberg AFB nosná raketa Atlas 5 (401) se sondou InSight a dvěma marsovskými CubeSaty na palubě. K Marsu by sonda měla doletět 26. listopadu 2018.

TIP:   Hlubinami vesmíru s dr. Martinem Urbancem (2/2)

Realizace proběhla tzv. na první dobrou, ačkoliv nad startem visel ohromný otazník, a to kvůli možnosti výskytu mlhy, ale také se hovořilo o případné stávce pracovníků sdružených v organizaci International Association of Machinists.

Vše nakonec dobře dopadlo. Nosná raketa pracovala normálně a po 13 minutách a 15 sekundách byla dosažena parkovací oběžná dráha kolem Země. V čase T+1:18:56 byl podruhé zapálen motor horního stupně Centaur a po asi šesti minutách hoření byla dosažena výsledná dráha, na které došlo k oddělení sondy InSight a CubeSatů od stupně Centaur.

Americká kosmická agentura NASA oznámila, že krátce po oddělení sondy InSight od horního stupně nosné rakety byly ze sondy přijaty první rádiové signály. Rovněž byly zachyceny signály z družic MarCO-A (5.5. ve 22:15 SELČ) a MarCO-B (ve 23:58 SELČ), které budou v následujících týdnech testovány, aby bylo jasné, jak fungují.

Cílem mise InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) je umístit v oblasti přistání (Elysium Planitia) stacionární sondu, která bude vybavena citlivým seismometrem (Seismic Experiment for Interior Structure) umožňující zaznamenávat seismické vlny Marsu (marsotřesení) a sondou pro měření tepelného toku v kůře (Heat Flow and Physical Properties Package).

Sonda se díky svému vrtnému zařízení dostane až do hloubky přes čtyři a půl metru, tedy mnohem dál než jakékoli jiné robotické zařízení vyslané na Mars. Tato dvojice hlavních vědeckých přístrojů by měla pomoci odhalit, jestli je planeta stále geologicky aktivní.

InSight je ještě vybavena radiolokátorem (Rotation and Interior Structure Experiment) pro měření drobných odchylek v rotaci Marsu, což by mělo přispět k poznání, jestli má Mars stále roztavené jádro či nikoliv. Mise InSight by měla probíhat minimálně po dobu dvou pozemských let. Na povrchu Marsu tak budou pracovat již tři zařízení: InSight, Curiosity a Opportunity.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, kosmonautix.cz, ceskatelevize.cz, foto: NASA, United Launch Alliance, video: United Launch Alliance, kosmonautix.cz (české titulky: Michael Voplatka)