V zajetí laserů

Mihotající se hvězdičky jsou mnohem bližší srdci básníků a romantiků než astronomů. I v téměř nedotčených podmínkách v Chile, domově skupiny vynikajících dalekohledů ESO, hvězdy na nočním nebi blikají díky turbulenci v zemské atmosféře a kvůli tomu je náš pohled poněkud rozmazaný. Tento krásný obrázek vytvořil fotovyslanec ESO Gerhard Hüdepohl pomocí dronu letícího nad VLT.

TIP:   Exoplaneta Beta Pictoris b v průběhu času

Čtyři laserové paprsky na obrázku jsou navrženy speciálně proto, aby bojovaly proti turbulenci. Patří k zařízení4 Laser Guide Star Facility“, které je součástí přístrojeAdaptive Optics Facilitypracujícího na dalekohledu  ESO/VLT.

Každý z paprsků je asi 4000 výkonnější než běžné laserové ukazovátko. Každý vytváří umělou naváděcí hvězdu tak, že vysoko v atmosféře Země excituje sodíkové atomy a tak je nutí zářit.

Vytváření umělých hvězd umožňuje astronomům měřit velikost zkreslení obrazu atmosférou a vhodným nastavením přístrojů zkreslení korigovat a dosáhnout v pozorované oblasti ostrého obrazu. A díky tomu může dalekohled VLT pozorovat vesmír v jemných detailech a s neuvěřitelnou přesností.

Zdroj: ESO, foto: ESO/G. Hüdepohl (atacamaphoto.com)