Poslední objetí VIMOSu

Na snímku z přístroje VIMOS na dalekohledu ESO/VLT (Very Large Telescope) jsou dvě spirální galaxie, spojené dohromady jako při nějakém zvláštním tanečním vystoupení. Dvě interagující galaxie – NGC 5426 a NGC 5427 – dohromady vytvářejí zajímavý astronomický objekt s názvem Arp 271, jehož pozorování bylo posledním obrázkem VIMOSu před tím, než byl přístroj 24. března 2018 vyřazen z provozu.

VIMOS – celým jménem VIsible Multi-Object Spectrograph – pracoval na VLT impozantních 16 let. Během této doby pomáhal vědců odhalovat divoké počáteční fáze vývoje hmotných galaxií, pozorovat úžasné interakce tří galaxií a zkoumat otázky vzdáleného vesmíru týkající se např. důvodů, proč nejhmotnější galaxie tolik vyrostly.

TIP:   Astronomové budou pátrat po mimozemských civilizacích detekcí laserových signálů

Místo, aby se soustředil na jeden objekt, dokázal VIMOS posbírat detailní informace o stovkách galaxií naráz. Tento citlivý přístroj pozoroval spektra desítek tisíc galaxií a zjišťoval, jak se formují, rostou a vyvíjejí.

Tak jako mnoho astronomických pozorování, i tento snímek se dívá do minulosti. Protože Země a Arp 271 jsou od sebe hodně daleko, snímek ukazuje, jak galaxie vypadaly před 110 miliony lety, což je doba, kterou světlu zabralo doletět z galaxií k nám.

Na pozadí vzdálených galaxií je vidět, jak namodralý plyn, prach a mladé hvězdy propojují mezeru mezi dvěma galaxiemi. To je důsledkem jejich vzájemné gravitační interakce. Obdobná kolize nejspíš čeká i Mléčnou dráhu, o které vědci předpokládají, že se časem spojí se sousední galaxií v Andromedě.

Zdroj: ESO, foto: ESO/Juan Carlos Muñoz