Sonda Dawn zamířila na supernízkou dráhu

Snímek, na který se právě díváte, pořídila sonda Dawn 16. května 2018, když se nacházela ještě ve vzdálenosti 440 km nad povrhem trpasličí planety Ceres. Zdárně tak pokračuje prodloužená mise této sondy.

TIP:   V pondělí 11. 11. 2019 můžeme sledovat přechod Merkuru přes sluneční disk

My se však můžeme těšit, jak doufám, na ještě detailnější snímky, odborníci pak na nové poznatky o chemickém složení povrchové vrstvy, neboť sonda Dawn v těchto dnech sestupuje na tzv. supernízkou oběžnou dráhu kolem trpasličí planety Ceres. Sonda se tak dostane na vzdálenost od povrchu, která bude menší než 50 km. Operační tým připravoval přechod na nízkou oběžnou dráhu několik měsíců a zvažoval 45 000 možných trajektorií.

Sonda Dawn odstartovala 27. září 2007 a na oběžnou dráhu prvního ze svých cílů (Vesta) byla navedena svými iontovými motory 16. července 2011. Na sklonku roku 2012 se od Vesty vypravila na druhou část své cesty a 6. března 2015 dorazila na oběžnou dráhu trpasličí planetky Ceres. Zde již pravděpodobně zůstane až do úplného vyčerpání paliva potřebného pro korekce dráhy a stabilizaci.

Zdroj: NASA, novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, foto: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA