VELETRH VĚDY 2018: Tři dny plné vědy, více než sto expozic a vstup zdarma. To si nenechte ujít!

Rekordní počet expozic, jakož i nespočet novinek a zajímavostí ze světa vědy – takový bude čtvrtý ročník Veletrhu vědy Akademie věd ČR. Největší populárně naučná akce svého druhu v ČR bude představí výsledky práce českých vědeckých elit a inovačních firem. Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní speciální exponáty.

TIP:   Trojice roverů pro budoucí výzkum planety Mars

Více než 90 vystavovatelů se letos představí na Veletrhu vědy, který se uskuteční od 7. do 9. června 2018 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Během tří dnů nabídne přes 100 expozic, mezi nimiž nebude chybět 40 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy. Jednu z nejrozsáhlejších populárně-naučných akcí u nás pořádá Akademie věd ČR již počtvrté. Veletrh vědy je určen všem věkovým kategoriím. Na co se tedy můžete těšit?

Laboratoře, interaktivní exponáty a virtuální realita

Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní interaktivní exponáty. „Návštěvníci si mohou vyzkoušet falzátorské postupy, pilotování stíhačky v leteckém trenažéru, práci v temné komoře, prohlédnou si nejmodernější přenosové vozy České televize nebo červený záchranný stan trosečníků, kteří ztroskotali před 90 lety se vzducholodí Italia na severním pólu”, představuje některé z expozic PR manažerka Veletrhu vědy Andrea Saláková.

Mnohé stánky ožijí pokusy, workshopy i vědeckými dílnami. Zejména pro menší děti budou připraveny soutěže a kvízy o drobné ceny. Návštěvníkům, kteří na veletrhu zatouží po odpočinku, bude otevřena speciální zóna. Své síly spojilo 16 humanitních a společenskovědních ústavů Akademie věd ČR, které se rozhodly přenést návštěvníky do světa knih, her a oddechu.

Významní čeští vědci a popularizátoři vědy

Stánky vystavovatelů doplní přednášky, science show i dokumentární filmy. Panelové diskuze s významnými vědci z pracovišť Akademie věd ČR moderuje Václav Moravec. Každý den se budou věnovat jinému tématu – ve čtvrtek léčbě 21. století, v pátek fake news a v sobotu tématu, jak Češi dobývají vesmír. S přednáškou Příběh uranu vystoupí jaderná fyzička Dana Drábová, Přírodní vědy ve fotografii a ve filmu představí Petr Jan Juračka. Na sobotu organizátoři připravili multimediální show PŘÍSNĚ TAJNÉ moderátorky Lucie Výborné a popularizátora vědy Michaela Londesborougha.

Kariérní zóna

Pro čerstvé absolventy, doktorandy a další pracovníky ve vědě vznikne na veletrhu ve čtvrtek a pátek kariérní zóna. Zájemci se dozvědí, jak zaujmout potenciálního zaměstnavatele, jak napsat životopis nebo motivační dopis v angličtině a proč se vyplatí budovat si osobní marketing.

Vstup zdarma

Vstup na veškerý program je zdarma. Veletrh vědy bude otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. Na přednášky, vědecká představení, panelové diskuze a program kariérní zóny jsou z kapacitních důvodů nutné rezervace, které společně s ostatními informacemi naleznete na www.veletrhvedy.cz.

Zdroj: Tisková zpráva AV ČR, video: facebook.com/veletrhvedy