Noční svítící oblaka: Sezóna v ČR pomalu začíná

V následujících dnech začněte při nočních procházkách věnovat pozornost obloze, případně koukněte po 22. hodině na kamery ČHMÚ, které jsou namířeny na sever a severozápad. Je totiž dost dobře možné, že se již brzy objeví tzv. noční svítící oblaka. Byla již spatřena v Dánsku, jak informuje astro.cz, viditelnost v Česku je tedy už opravdu otázkou jen několika dní.

Noční svítící oblak (NLC – Noctilucent Clouds), polární mezosférický oblak, stříbřitý oblak, to vše je pojmenování úkazu v horní části atmosféry, který je viditelný při soumraku. NLC je obecně tvořen krystalky zmrzlé vody, odborníci se však domnívají, že jsou noční svítící oblaka “obohacena” i mimozemským materiálem, který tvoří částice kosmického či kometárního prachu. Svou úlohu zde hraje i průmyslová činnost člověka (prach z pozemských zdrojů), ale i sopečná činnost.

TIP:   Lunochod-1: Historicky první vozítko, které kdy jezdilo po povrchu mimozemského kosmického tělesa

NLC můžeme ve většině případů pozorovat v letních měsících v zeměpisné šířce mezi 50° a 70° severně. Vzniká v mezosféře ve výšce kolem 80 kilometrů. Za normálních podmínek je příliš slabý a tedy nepozorovatelný. Na denní obloze se tedy tento typ oblaků pozorovat nedá vůbec.

Na naší polokouli lze NLC pozorovat od poloviny května do poloviny srpna, avšak hlavní doba výskytu spadá na období kolem letního slunovratu. NLC se objevují v době, kdy je sluneční kotouč asi 6 – 16° pod severozápadním a severovýchodním obzorem.

NLC bývají nejlépe pozorovatelné před a po místní půlnoci. Vzdálené vysoké vrstvy atmosféry jsou za těchto podmínek ještě osvětlovány Sluncem a právě tehdy lze tyto vzácné oblaky na pozadí soumračného nebe spatřit.

Nejstarší zmínky o NLC pocházejí z roku 1885. Od doby prvního pozorování NLC se objevují stále častěji a zářivěji. Proto existuje teorie, že je tento jev způsoben, mimo jiné, také změnou klimatu.

Každopádně se jedná o jev velmi působivý, hodný fotografického záznamu. V následujícím období tedy věnujte při nočních procházkách obloze zvýšenou pozornost, případně sledujte po 22. hodině kamery ČHMÚ, které jsou namířeny na sever a severozápad.

Pokud o tento úkaz nechcete přijít, tak se můžete zaregistrovat k odběru upozornění na noční svítící oblaky (NLC Alert). Stačí jen navštívit stránku OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE a vyplnit jednoduchý formulář.

Zdroj: cs.wikipedia.org, astro.cz (obsupice.cz), ukazy.astro.cz, mraky.astronomie.cz, foto: Martin Koitmäe