Curiosity hlásí objev organických molekul

Na tiskové konferenci ve Washingtonu oznámila agentura NASA, že na povrchu Marsu byly objeveny molekuly organických sloučenin, u kterých ale není zatím zcela jasný původ.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Organické sloučeniny objevil rover Curiosity ve vyvrtaných vzorcích marsovské půdy v kráteru Gale, a to v místech dna dávného jezera. Specialisté NASA jsou novými poznatky nadšení, zároveň však zdůrazňují, že tyto organické sloučeniny nemusí nutně souviset s projevy organického života.

Díky dlouhodobému pobytu roveru na Marsu byla také získána data, která potvrzují změny množství metanu v atmosféře v závislosti na ročních obdobích – v létě je metanu více, v zimě méně. Tématu se podrobně věnuje Dušan Majer na webu kosmonautix.cz, a to v článku Curiosity hlásí z Marsu objev dalších organických látek, který tímto vřele doporučuji.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS, video: NASA Goddard. Doporučené odkazy: NASA Finds Ancient Organic Material, Mysterious Methane on Mars; Curiosity hlásí z Marsu objev dalších organických látekTisková konference NASA