Jemní obři Chajnantoru

Hodně dalekohledů se skládá ne z jednoho, ale z více dalekohledů či antén. Dalekohled ESO VLT (Very Large Telescope) na observatoři Paranal v Chile je dobrý příklad. Skládá se ze čtyř hlavních dalekohledů a čtyř menších pomocných a pohyblivých – tedy celkem osm individuálních jednotek. Ale v porovnání s radioteleskopem ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) je to úplně nic, protože ALMA těch jednotek má 66.

TIP:   Golfový míček

Antény radioteleskopu ALMA jsou impresivní i samy o sobě. Náhorní planina Chajnantor v chilských Andách, kde ALMA stojí, má nadmořskou výšku 5000 m; operační centrum (OSF) je v 2900 m n.m. Protože antény nejsou sestavovány na planině, musel se vynalézt způsob, jak jednotlivé antény přemístit z OSF na Chajnantor. A tak přicházejí na scénu Otto a Lore!

Otto a Lore, dva speciální tahače navržené a postavené speciálně pro tuhle práci, jsou ona dvě žlutá vozidla na obrázku. Každé z nich má impresivní vlastnosti: délka 20 metrů, šířka 10 metrů a celkem 28 kol. Tahle vozidla byla postavena nejenom, aby vydržela v těžkých podmínkách pouště Atacama, ale aby si to tam užívala. A ačkoli jsou silné a výkonné, dokáží být velmi jemné a přesné a umístit anténu na její místo s přesností na milimetr.

Zdroj: ESO, foto: A. Russell/ESO