Opportunity čelí prachové bouři na Marsu

Rozrůstající se prachová bouře, která na Marsu “řádí” od 1. června, začala ohrožovat rover Opportunity. Agentura NASA oznámila, že řídicí tým roveru začal připravovat krizový plán. Veškeré operace roveru byly dočasně zastaveny.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Při zastíněné obloze klesá výkon solární baterie, a tak musí rover šetřit elektrickou energií. Existuje však nemalé riziko, že na solárních panelech zůstane dlouhodobě silnější vrstva prachu, což by další fungování roveru prakticky znemožnilo.

Rover Opportunity už jednu velkou prachovou bouři přežil v roce 2007. Tehdy byl rover mimo provoz dva týdny. Současná prachová bouře se v pátek 8. června rozšířila už na oblast o velikosti přibližně 18 miliónů čtverečních kilometrů. Vývoj bouře monitoruje na oběžné dráze planety sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter).

Níže vidíme rostoucí prachovou bouři na globální mapě Marsu. Modrá tečka označuje místo, kde se nachází rover Opportunity. Snímek byl pořízen kamerou MARCI (Mars Color Image), jež je nedílnou součástí sondy MRO.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, NASA/JPL, foto: NASA/JPL/Cornell University, Maas Digital LLC, NASA/JPL-Caltech/MSSS. Doporučený odkaz: Opportunity Hunkers Down During Dust Storm