AKTUÁLNĚ ZE SLUNCE

Na Slunci se po dlouhé době objevily skvrny a celková sluneční aktivita se mírně zvýšila. Pravděpodobně nemůžeme očekávat “smršť” erupcí, jakou v září 2017 způsobila aktivní oblast 2673, nicméně slabší až střední erupce kategorie “M” se dočkat můžeme, tedy alespoň teoreticky.

TIP:   Evžen Brunner: Mořský koník

Co se tedy momentálně na Slunci děje? Jak už bylo zmíněno, evidujeme tři aktivní oblasti skvrn. Oblast 2714 na západním okraji Slunce není pro nás v tomto okamžiku příliš zajímavá. Je velice málo aktivní a pozorovatelnou oblast Slunce již pozvolna opouští.

K západu směřující oblast 2713 (vpravo od středu na celkovém pohledu níže) je o poznání aktivnější, vidíme zde (viz obrázek níže) plazmou krásně opsané siločáry magnetického pole, které se ale zatím jeví jako relativně stabilní. Pravděpodobnost erupcí v této oblasti je velmi nízká (C: 10 %, M: 1 %, X: 1 %).

Nově (a poměrně rychle) vzniklá oblast 2715 je v tomto okamžiku na Slunci největší (viditelná už i malým dalekohledem) a stále roste. Jde o takové “malé překvapení” právě probíhajícího slunečního minima.

Oblast 2715 se pozvolna se přesouvá do geoefektivní pozice. Při podrobnějším pohledu (viz obrázek níže) si můžeme všimnout, že zde panuje spíše “magnetický chaos”. Toto je místo, které může vygenerovat erupci kategorie “M” (C: 20 %, M: 5 %, X: 1 %). Zatím oblast 2715 vygenerovala jednu erupci C2.1. Tak uvidíme… 😉

Zdroj: solarham.com, spaceweather.com, foto: SDO/HMI, SDO/AIA via solarham.com, Philippe Tosi via spaceweather.com