Co nabídne červencová obloha

Jednoznačně nejzajímavějším úkazem na obloze bude úplné zatmění Měsíce, na které se můžeme těšit v noci z 27. na 28. července. Měsíc bude zcela ponořen v zemském stínu 1 hodinu a 43 minut. Na datum tohoto úkazu připadá jako “bonus” i velká opozice Marsu se Sluncem.

TIP:   Konec mise Opportunity. Sbohem a díky za vše!

První prázdninový měsíc nám nabízí celou řadu konjunkcí, zajímavých seskupení planet a hvězd, jakož i maximum meteorického roje Jižních δ Akvarid. Nelze také nezmínit, že naše modrá planeta Země bude 6. července nejdále od Slunce (152,1 miliónu km). Naopak k Zemi nejblíže bude na konci měsíce Mars (57,6 miliónu km). Všechny astronomické události jsou přehledně seřazeny v tabulce níže. Tabulku i přiložené obrázky si můžete stáhnout také v PDF.

Merkur je v červenci stále ještě prakticky nepozorovatelný. Venuši najdeme večer nízko nad západním obzorem, Mars můžeme kromě večera hravě pozorovat téměř po celou noc a Jupiter uvidíme v první polovině noci. Saturn je pozorovatelný po většinu noci kromě rána, Uran hledejte na obloze ve druhé polovině noci a na Neptun je možno popatřit kromě večera po většinu noci.

Komety v období okolo novu 13. července

V červenci se již začne zvolna navracet noc a na obloze bude vysoko nad obzorem zářit prudce zjasňující kometa 21P/Giacobini-Zinner. Z 11 mag na začátku měsíce zjasní k 9 mag a na konci měsíce bude viditelná i malými triedry. Ze souhvězdí Labutě se bude zvolna přesouvat do Kefea.

Kromě ní bude možno na obloze spatřit velice nízko nad jižním obzorem kometu 48P/Johnson. Ta bude mírně slabší 12 mag a nalezneme ji v souhvězdí Vodnáře. Vzdálenost od Slunce v perihelu u této komety díky gravitačnímu rušení Jupiteru v průběhu času osciluje mezi 2,3 a 2,0 AU.

Právě přiblížení k této planetě na 0,603 AU v roce 2014 snížilo perihelovou vzdálenost k minimální hodnotě. Letos ji tak můžeme poprvé od objevu v roce 1949 pozorovat při větší aktivitě jádra. Jak moc se to projeví na jasnosti lze odhadnout jen přibližně.

Na závěr vám všem přeji, drazí čtenáři, krásné prázdniny, příjemnou dovolenou a fantastické zážitky nejen u vody, ale i při sledování noční oblohy. Věřte, stále je na co koukat a neomrzí to. 🙂

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2018, astro.cz, foto: Hvězdářská ročenka 2018, heavens-above.com. Soubory PDF ke stažení: 1. Mapa oblohy. 2. Tabulka úkazů. 3. Zatmění Měsíce. 4. Mapka 21P/Giacobini-Zinner. 5. Mapka 48P/Johnson