ALMA sleduje novou planetární školku

Snímek z radioteleskopu ALMA ukazuje 500 sv. let vzdálenou mladou hvězdu MWC 758 v souhvězdí Býka, která se blíží dospělosti a je obklopena nepravidelnými prstenci prachu, z nichž tři jsou vidět. Obvykle jsou prstence spíš eliptické než úplně kruhové, což znamená, že tohle je první pozorování skutečně eliptického protoplanetárního disku.

TIP:   Oblačno, s občasným prachem

Jak vnější, tak vnitřní prstenec obsahují jeden obzvláště jasný shluk (žluté obloučky). Navíc jsou v rozložení prachu vidět spirální ramena, stejně jako centrální oblast bez prachu, jejíž střed jemně nesouhlasí s hvězdou. To jsou všechno příznaky, které naznačují přítomnost neviditelných planet.

Když se planety tvoří, gravitačně interagují s diskem a vytváří různé útvary a struktury. Astronomové pak pozorují systém jako MWC 758 v souhvězdí Býka a nejenom, že odvodí možnou existenci skrytých planet, ale odhadnou jejich hmotnosti, polohy a orbity.

Toto pozorování je krásný příklad možností Almy při hledání planet. Studium prachových disků umožňuje vědcům zkoumat nejranější fáze tvorby planet a pochopit, jak se takové mlaďounké systémy vyvíjejí. Výzkum cizích planetárních systémů nám pak říká spoustu věcí o vzniku a vývoji naší vlastní Sluneční soustavy a o tom, jak se stala naším kosmických domovem.

Zdroj: ESO, foto: ESO/R. Dong et al.; ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)