Kepler v úsporném režimu, Opportunity již téměř měsíc nekomunikuje

Kosmický teleskop Kepler, zaměřený na hledání exoplanet, přerušil vědeckou misi a byl převeden do energeticky úsporného režimu, čehož příčinou je končící zásoba paliva, které je samozřejmě nezbytné pro případné korekce i orientaci teleskopu.

TIP:   Astronomové poskytli nové informace o povaze a poloze deváté planety

Prioritou je v současné době akumulovat dostatek energie, aby bylo možné odeslat na Zemi veškerá získaná data. Z jejich odesíláním by se mělo začít 2. srpna. Poté bude Kepler pracovat v normálním vědeckém režimu s průběžným vysíláním dat, a to až do úplného vyčerpání paliva. Teleskop Kepler zahájil vědecký program 7. května 2009.

Mezitím na Marsu dál zuří prachová bouře a americký rover Opportunity se už téměř měsíc neozval. Rover pravděpodobně přešel do režimu spánku, neboť kvůli nedostatku slunečního svitu nemá dostatek elektrické energie. Při tomto režimu aparatura v pravidelných intervalech kontroluje stav nabití baterií a v případě, že baterie nejsou dostatečně nabité, přechází zpět do režimu spánku. Rover Opportunity pracuje na marsovském povrchu od ledna 2004.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, NASA, foto: NASA/JPL-Caltech