VZPOMÍNÁME: Den, kdy se malý krok pro člověka stal velkým krokem pro lidstvo

Dne 20. července 1969 se Neil Armstrong a Buzz Aldrin v lunárním modulu spustili na povrch Měsíce a ve 20:17:40 UTC přistáli v Moři klidu. O šest hodin později, přesněji 21. července 1969 ve 2:56 UTC, vstoupil Armstrong jako první člověk na povrch Měsíce.

Společně s Aldrinem během dvou a půlhodinové vycházky nasbírali 22 kg měsíčních hornin a po 21 hodinách a 31 minutách pobytu na povrchu odstartovali zpět k velitelském modulu na oběžné dráze Měsíce, kde na ně už netrpělivě čekal Michael Collins.

Po spojení s velitelským modulem se všichni vydali na zpáteční cestu k Zemi. Přistáli v Tichém oceánu 24. července 1969 (16:50:35 UTC).

TIP:   Regulus vedle trpasličí galaxie Leo 1

Konspirátoři tvrdí, že k přistání na Měsíci nikdy nedošlo, neboť bylo údajně sehráno ve filmovém studiu. Tomu je třeba se ze srdce zasmát. Nebudu zde uvádět horu důkazů, které přistání potvrzují, neboť je to nošení dříví do lesa, dvě věci je však nutné podotknout.

Předně, v době studené války a tvrdého souboje v dobývání vesmíru, který se mezi USA a SSSR odehrával, by si SSSR nenechal ujít příležitost, jak USA znemožnit v očích světové veřejnosti. Kdyby byl býval existoval jen stín pochybností, tak by se SSSR velmi hlasitě ozval. Propagandistické prostředky na to měl a věřte, že hlas SSSR by byl slyšet.

Sovětský svaz ale přistání Apolla 11 na povrchu Měsíce i výstup posádky potvrdil a v celém východním bloku vyšly v novinách obsáhlé články popisující tuto světovou událost, viz např. Rudé právo ze dne 21. července 1969.

A jak to mohl SSSR potvrdit? Jednoduše, a to je ta druhá věc, kterou jsem chtěl zmínit. Pominu-li práci agentů tajných služeb SSSR, kteří, jak se později zjistilo, byly i přímo v NASA, tak kolem Měsíce už od 17. července 1969 kroužila sovětská sonda Luna 15.

Podle původních plánů měla Luna 15 přivést na Zemi vzorky z povrchu Měsíce dříve, než se to podaří Američanům. V době přistání Apolla 11 prováděla Luna 15 několik korekcí dráhy a pak si to namířila nad místo přistání.

Tento manévr Luny 15 potvrdila Britská astronomická společnost. Zajímavostí je, že ještě týž den se Luna 15 zřítila v oblasti Moře nepokojů. Ještě před tím však stihla domů odeslat 86 rádiových relací, že mezi nimi byly i informace o přistání Apolla 11 je více něž jasné.

Zdroj: wikipedia.org, nasa.gov, foto: NASA, video: NASA/Goddard Space Flight Center