Bouřlivá moře Cariny

Obrázek týdne ESO ukazuje půlměsícovitý kokon plynu a prachu – mlhovinu známou jako NGC 3199 ve vzdálenosti asi 12 000 světelných let od Země. Vypadá trochu jako loď, která se místo bouřlivým mořem prodírá oblohou posetou hvězdami. Vzhledem k umístění NGC 3199 v souhvězdí Carina (Lodní kýl) je to velmi příhodná metafora.

TIP:   Evžen Brunner: Mořský koník

NGC 3199 byla objevena britským astronomem Johnem Herschelem v roce 1834 během práce na slavném katalogu zajímavých objektů na obloze. Od té doby byla mlhovina mnohokrát pozorována, mezi jinými i velkým dalekohledem ESO/VLT (eso0310eso1117) a 2.6m dalekohledem VST. Právě z pozorování VST byl vytvořen tento obrázek. Jasný půlměsícovitý tvar mlhoviny je pravděpodobně součástí mnohem větší, ale také mnohem slabší, plynoprachové bubliny.

Bublina obsahuje zvláštní hvězdu se jménem HD 89358, která patří k neobvyklému typu extrémně horkých a hmotných hvězd zvaných Wolf-Rayetovy hvězdy. HD 89358 produkuje neuvěřitelně intenzivní hvězdný vítr a výtok hmoty, který naráží do okolní hmoty a shrnuje ji, což přispívá k pokroucenému a pootočenému tvaru NGC 3199.

VST, který začal pozorovat v roce 2011, dokáže zobrazovat velké oblasti oblohy naráz – plochu dvakrát větší než je úplněk – pomocí kamery OmegaCAM s 256 miliony pixely. To umožňuje popsat zajímavé objekty, které pak soused VST – velký dalekohled VLT – prozkoumá v ještě větším detailu.

Zdroj & foto: ESO