Co nabídne srpnová obloha

Asi největším “hitem” měsíce srpna bude maximum meteorického roje Perseid. Měsíc rušit nebude a podle Petera Jenniskense bude Země zrovna procházet zhuštenou části roje. Zdá se tedy, že letos bude opravdu na co koukat. Je pravděpodobné, že můžeme očekávat i několik stovek jasných meteorů za noc. Vyčerpávající podrobnosti o letošních Perseidách zpracoval astrofotograf Petr Horálek ve svém pořadu Minutky z vesmíru, který Vám tímto vřele doporučuji ke zhlédnutí (viz video na konci článku). Kromě Perseid nás čeká také pár zajímavých konjunkcí, seskupení a komet. Všechny astronomické události jsou přehledně seřazeny v tabulce níže. Tabulku i přiložené obrázky si můžete stáhnout také v PDF, viz odkazy na konci článku.

Zkušené oko pozorovatelovo najde tento měsíc na obloze prakticky všechny planety Sluneční soustavy. Merkur ale bude dobře viditelný až koncem měsíce, brzy ráno, a to nízko nad východním obzorem. Jinak Venuši můžeme pozorovat večer nízko nad západním obzorem, Mars lze sledovat po většinu noci, ovšem kromě rána, Jupiter září večer nad jihozápadním obzorem a Saturn nelze přehlédnout v první polovině noci. Na Uran lze popatřit kromě rána po většinu noci a Neptun je vašemu zvídavému oku plně k dispozici po celou noc.

Komety v období okolo novu 11. srpna 2018

V srpnu kometa 21P/Giacobini-Zinner zjasní z 9 na 7,5 mag a v rámci svého návratu dosáhne maximální deklinace, díky čemuž bude vidět po celou noc vysoko na naší obloze. Na počátku měsíce ji nalezneme v souhvězdí Kasiopeji, bude se rychle pohybovat po obloze a ve druhé polovině měsíce se přesune do nevýrazného souhvězdí Žirafy. Lépe než minulý měsíc bude vidět i kometa 48P/Johnson s jasností okolo 12 mag. Bude ovšem jen nízko nad obzorem v souhvězdí Vodnáře, ze kterého se pomalu přesune do Jižní ryby.

TIP:   První svého druhu

Zajímavostí na obloze bude kometa 29P/Schwassmann-Wachmann, kterou nalezneme v souhvězdí Ryb. Obíhá po téměř kruhové dráze za Jupiterem a je obvykle slabší 14 mag. Několikrát za rok ale u ní dochází k outburstům, při kterých může zjasnit až k 10 mag. Perihelem projde v roce 2019, ale největší aktivitu překvapivě vykazovala v letech 2008 až 2012, kdy byla poblíž afelu své dráhy a při pěti outburstech byla jasnější 11 mag. V posledních dvou letech byla spíše neaktivní a jen výjimečně měla při vzplanutí po dobu několika málo dní jasnost mezi 12 a 13 mag.

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2018, foto: Hvězdářská ročenka 2018, heavens-above.com, video: Petr Horálek. Soubory PDF ke stažení: 1. Mapa oblohy; 2. Srpnová obloha (tabulka); 3. 21P/Giacobini-Zinner; 4. 48P/Johnson