» KRÁTKÉ ZPRÁVY

Sonda Parker Solar Probe je připravena ke startu!

AKTUALIZOVÁNO | Zdálo se, že po několika odkladech již nic nebude bránit tomu, aby v sobotu odstartovala nosná raketa Delta 4 Heavy se sondou Parker Solar Probe na palubě. Došlo však k několika drobným potížím a start se musel nakonec odložit o 24 hodin. Nový termín startu tedy je určen na neděli 12. srpna 2018 v 9:33 SELČ.

TIP:   Evžen Brunner: Mořský koník

Sonda Parker Solar Probe je, jak už jistě víte z dřívějších příspěvků, určena ke studiu Slunce z malé vzdálenosti. Ke Slunci se má přiblížit osmkrát více než kterákoli jiná sonda v historii. Zaměří se především na vědecké pozorování sluneční koróny a slunečního větru.

Na vývoji sondy spolupracovala v letech 2014 až 2017 s NASA mj. také Laboratoř aplikované fyziky Johns Hopkins University. Od podzimu roku 2017 procházela sonda testy ve středisku NASA Goddard Space Flight Center a kompletní zkoušky byly dokončeny v březnu tohoto roku.

Přímý přenos této události bude možno sledovat na našem Facebooku, jakož i na NASA TV. Ovšem pokud chcete i odborný a poutavý komentář v jazyce českém, pak vám mohu směle doporučit web Kosmonautix.cz.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, foto: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory