Vega vynesla na oběžnou dráhu “větrnou družici”

Z kosmodromu Centre Spatial Guayanais ve Francouzské Guyaně odstartovala včera ve 23:20 SELČ k letu s označením VV12 nosná raketa Vega, která na plánovanou pozici vynesla evropskou “větrnou družicí” Aeolus o hmotnosti 1357 kg vybavenou revoluční laserovou technologií k měření větrů v zemské atmosféře.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Nosná raketa vzlétla po jednodenním odkladu zaviněném silným výškovým větrem. Po normálním průběhu startu a navedení na dráhu byla po asi 6,5 minuty letu dosažena parkovací oběžná dráha. Dvěma zážehy stupně AVUM byl satelit dopraven na pracovní dráhu, kde se (asi 55 minut po vzletu) oddělil od horního stupně nosné rakety. Přibližně v půl jedné našeho času byl s družicí navázán první rádiový kontakt, a to prostřednictvím stanice Troll v Antarktidě.

Tato průkopnická mise je připravena poskytnout data o globálním větrném profilu, a to za použití laserové technologie, která bude studovat spodních 30 km naší atmosféry. Získá tak vertikální profily větru a informace o aerosolech či oblačnosti.

Mise zlepší naše chápání toho, jak pracuje dynamika atmosféry. Tím se bude podílet i na výzkumu klimatických změn. Zároveň nám pomůže předpovídat extrémní události jako jsou hurikány, stejně jako lépe pochopit a modelovat jevy velkého rozsahu ovládající počasí jako je např. El Niño.

Očekává se, že mise bude mít odpovídající přímý význam také pro celou naší společnost, a to zlepšením předpovědi počasí. Globální měření větru prováděné družicí Aeolus, jehož výsledky bude předávat v téměř reálném čase, je přesně tím, co meteorologická střediska poptávají pro zlepšení svých výstupů.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, arianespace.com, esa.int, foto: ESA – P. Carril, video: ArianeSpace, ESA/ATG mediala