Pestrobarevná hvězdokupa NGC 3532

Astronomové před časem pořídili pestrobarevný záběr jasné hvězdokupy NGC 3532. Některé z hvězd stále září namodralým odstínem horkých stálic, ale mnohé jejich hmotnější sestry se již staly rudými obry a svítí červenou nebo oranžovou barvou.

NGC 3532 je jasná otevřená hvězdokupa vzdálená 1 300 světelných let a na obloze se nachází v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Objekt je znám pod neformálním jménem “Wishing Well Cluster” (Studna přání), protože hvězdy kupy připomínají náhodně uspořádané lesklé mince naházené do studny.

Stejný objekt je znám také pod jménem “Football Cluster” (hvězdokupa Míč). Pojmenování souvisí s oválným tvarem kupy, který připomíná šišatý míč na rugby. Použití toho kterého názvu v podstatě odpovídá tomu, na které straně Atlantického oceánu žijete.

TIP:   Mezinárodní tým astronomů objevil největší hvězdnou černou díru v Mléčné dráze

Jedná se o velmi jasnou hvězdokupu, která je na jižní polokouli pohodlně pozorovatelná i pouhým okem. Objevil ji v roce 1752 francouzský astronom Nicolas Louis de Lacaille během své pozorovací výpravy do jižní Afriky. Do katalogů byl objekt zanesen v roce 1755. Jedná se jednu z nejpůsobivějších otevřených hvězdokup na obloze.

Hvězdokupa NGC 3532 zabírá na obloze plochu téměř dvakrát větší než Měsíc v úplňku. John Herschel, který během svého pobytu v jižní Africe ve 30. letech 19. století v této kupě objevil “několik elegantních dvojhvězd“, ji popsal jako dvojitou na hvězdy bohatou hvězdokupu.

Zajímavou, i když mnohem současnější, historickou zajímavostí je fakt, že tato hvězdokupa byla prvním objektem, který 20. května 1990 pozoroval kosmický dalekohled Hubble Space Telescope.

Toto uskupení hvězd je téměř 300 milionů let staré a z pohledu otevřených hvězdokup se jedná o objekt ve středním věku. Hvězdy, které zahájily svůj životní cyklus se střední hmotností, stále jasně září modrobílou barvou, zatímco jejich hmotnější sestry jež vypotřebovaly své zásoby vodíku a přešly do vývojové fáze rudého obra.

Díky tomu hvězdokupa vypadá bohatá na modré i červené hvězdy. Ty nejhmotnější hvězdy však již dávno svůj krátký život zakončily explozí supernovy. Najdeme zde také mnoho méně nápadných slabých hvězdiček s nízkou hmotností, které mají mnohem delší život a září žlutooranžovou barvou. Hvězdokupa NGC 3532 obsahuje celkem asi 400 hvězd.

Pozadí této hvězdokupy tvoří obrovské množství hvězd Mléčné dráhy. Je zde patrný také rudě zářící plyn a temné prachové pásy, které brání v pohledu do vzdálenějšího vesmíru. Tyto objekty však pravděpodobně s hvězdokupou nesouvisí, protože je dost stará na to, aby ze svého okolí všechen materiál vypudila.

Zdroj: ESO, foto: ESO/G. Beccari. Snímek otevřené hvězdokupy NGC 3532 byl pořízen v únoru 2013 kamerou WFI (Wide Field Imager) na observatoři La Silla v Chile.