V jako VLT

Dnešní obrázek týdne ukazuje velké nebeské V na noční obloze nad observatoří ESO Paranal na vrcholku Cerro Paranal v Chile. Působivý snímek vytvořil fotovyslanec ESO Petr Horálek.

Jedno rameno “Véčka” je výrazně jasnější než druhé. Pravé rameno, které míří k pravému hornímu rohu obrázku, je tvořeno nádherným svítícím středem Mléčné dráhy. Slabší rameno, mířící doleva, je slabé zodiakální světlo, které vzniká odrazem slunečního světla na prachových částečkách.

TIP:   K přepólování magnetického pole Země dochází častěji, než jsme mysleli

Zatímco jak Mléčná dráha, tak zodiakální světlo, jsou na Paranalu – díky proslulé tmavé noční obloze – vidět často, uspořádání do V je neobvyklé. Zodiakální světlo je spjato s pohybem Země, protože prachové částečky, zodpovědné za rozptyl světla, pochází z oblaku, který leží v rovině ekliptiky (tzv. zodiakální oblak).

Díky tomu se jas a viditelnost zodiakálního světla mění během roku a nejlépe je viditelné během jara a podzimu těsně po západu Slunce nebo před jeho východem. Příležitost pozorovat pruh zodiakálního světla, který zdánlivě vzniká v samém centru Mléčné dráhy, přichází jenom jednou za rok, během ledna. Více informací o tomto  kosmickém jevu najdete ve videu níže.

V ohybu nebeského “Véčka” stojí jeden z 1.8m pomocných dalekohledů VLT. Pomocné dalekohledy, které jsou dohromady čtyři, mají robustní kopuli, která chrání citlivý dalekohled a přístroje před drsnými pouštními podmínkami v místě observatoře. Dva další pomocné dalekohledy jsou viditelné v pozadí poblíž levé strany obrázku.

Zdroj: ESO, foto: P. Horálek/ESO, video: ESO