Co nabídne zářijová obloha

Jak ten čas letí! Prázdniny jsou fuč. Ještě nám ani pořádně neuschly plavky a už se nám přiblížil astronomický podzim, který začíná 23. září ve 3:54 SELČ. Ovšem noci se nám krásně prodlužují, a tak již můžeme pozorováním oblohy strávit více času.

TIP:   Pavel Uhrin: M 45 aneb Subaru, Plejády, Kuřátka, Sedm sester či Slepice

S létem se můžeme symbolicky rozloučit pohledem na tzv. Letní trojúhelník, který tvoří hvězdy Deneb (Labuť), Vega (Lyra) a Altair (Orel). Pro tento účel je ideální zvolit první polovinu noci. Kromě pohledu na mnohá známá souhvězdí stojí za zmínku též Měsíc v konjunkci s Aldebaranem, seskupení Měsíce, Jupiteru, hvězdy Antares a Saturnu atd. Všechny astronomické události jsou přehledně seřazeny v tabulce níže. Tabulku i přiložené obrázky si můžete stáhnout také v PDF, viz odkazy na konci článku.

Co planet se týče, tak vězte, že Merkur je po většinu dne zcela nepozorovatelný, brzy ráno před východem Slunce jej však můžeme na chvilku zahlédnout velmi nízko nad východním obzorem. Je ale třeba dbát maximální opatrnosti při pozorování dalekohledem! V případě Venuše je tomu obdobně. Zahlédnout ji můžeme na okamžik večer, a to velmi nízko nad západním obzorem, těsně po západu Slunce.

Mars můžeme směle pozorovat v první polovině noci na jeho pouti od JV na JZ. Jupiter uvidíme na JZ obloze krátce po západu Slunce. Saturn lze pozorovat večer (přibližně do 23:00 SELČ) nad jihozápadním obzorem. Uran bude v souhvězdí Ryb celou noc a Neptun najdeme v souhvězdí Vodnáře téměř po celou noc, tedy kromě rána.

Komety v období kolem novu 9. září

Jen den po novu projde kometa 21P/Giacobini-Zinner perihelem své dráhy a zároveň bude nejblíže Zemi, pouhých 0,391 AU. V tomto měsíci dosáhne maxima jasnosti (okolo 7,2 mag) a bude stále na ranní obloze vysoko nad obzorem. Její pohyb po obloze se výrazně zrychlí, v prvních dnech září ji nalezneme ve Vozkovi, v polovině měsíce přejde do Blíženců poblíž hraniční oblasti s Býkem a Orionem, na konci měsíce pak vstoupí do souhvězdí Jednorožce.

Na obloze se také objeví krátkoperiodická kometa 38P/Stephan-Oterma s nezvykle dlouhou periodou 37,71 let. Ta se k Jupiteru moc nepřibližuje a má tak dosti stabilní dráhu s přísluním aktuálně 1,588 AU. Letošní návrat je poměrně příznivý, v prosinci bude jen 0,765 AU od Země a bude mírně jasnější 10 mag. K dobré pozorovatelnosti přispěje i její výška na obloze. V září bude rychle zjasňovat z 12,5 na 11 mag a nalezneme ji v souhvězdí Orionu.

Pozorovatelná bude i kometa 46P/Wirtanen, která by mohla být vidět v prosinci i pouhým okem. V polovině září by měla dosáhnout jasnosti 12,5 mag, na konci měsíce zjasní k 11 mag a bude se pohybovat z Velryby do souhvězdí Pece.

Tato kometa se měla původně stát cílem sondy Rosetta, ale zpoždění v přípravě projektu způsobila, že se startovací okno uzavřelo a musel být zvolen náhradní cíl – kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko. Kometa Wirtanen byla pro misi zvolena proto, že se jedná o velice zajímavé těleso – mladou kometu s nezvykle strmým růstem i poklesem jasnosti.

Dráha komety se díky přiblížení k Jupiteru vyvíjí dost chaoticky. V době objevu, v roce 1948, se vzdálenost od Slunce v perihelu pohybovala nad hodnotou 1,6 AU, přiblížení k Jupiteru v letech 1972 a 1984 ji postupně snížilo na 1,3, resp. 1,1 AU a na této hodnotě se drží dodnes (aktuálně 1,055 AU). Díky tomu se kometa stala viditelnou i triedry a při všech pěti posledních návratech byla viditelná jako objekt mezi 8 až 10 mag.

Situace se ale změní po roce 2040, kdy se začne perihel posouvat dál od Slunce a okno, kdy bude možné tuto kometu pozorovat malými dalekohledy, se tak opět uzavře. Letošní návrat je zatím vůbec nejpříznivější a nemá v historii pozorování této komety obdoby. Dne 16. prosince projde jen 0,078 AU od Země. Její jasnost by měla dosáhnout jasnosti 3,4 mag a kometa by tedy měla být viditelná pouhým okem.

PDF ke stažení

 Mapka oblohy

 Zářijová obloha den po dni

 21P/Giacobini-Zinner

38P/Stephan-Oterma

 46P/Wirtanen

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2018, foto: Hvězdářská ročenka 2018, heavens-above.com