Plzeň a Znojmo z vesmíru

Aktuální velitel Mezinárodní vesmírné stanice ISS, americký astronaut Andrew Feustel poslal v rámci spolupráce se vzdělávacím programem „Do kosmu s Krtkem 2018“ další dvě fotografie měst v České republice. Po fotografii Prahy z května 2018 a Brna s jeho automotodromem ze srpna, získáváme tentokráte fotografie Plzně (viz titulní snímek) a Znojma (viz níže). K oběma dnes představeným městům má astronaut Feustel osobní vztah, protože zde žijí blízcí příbuzní jeho manželky Indiry, která má české kořeny.

TIP:   Babak A. Tafreshi: Přehlídka oblohy nad Paranalem

Fotografie vznikly na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS, která se pohybuje od západu k východu na tzv. nízké oběžné dráze nad Zemí (LEO, Low Earth Orbit), ve výšce přibližně 400 km nad zemským povrchem. Orbitální stanice velká zhruba jako fotbalové hřiště se pohybuje rychlostí 7,8 km za sekundu a Zeměkouli obletí přibližně za 1,5 hodiny.

Fotografie Plzně byla Andrewem Feustelem vytvořena v neděli‎ ‎12‎. ‎srpna‎ ‎2018 v 16:47 SELČ, fotografie Znojma v pátek‎ ‎17‎. ‎srpna‎ ‎2018 v 15:41 SELČ. Na fotografiích jsou tedy zachyceni i obyvatelé, kteří se v té době pohybovali po ulicích těchto dvou měst.

Obě fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon D5. Těchto digitálních zrcadlovek s nejrůznějším vybavením mají astronauté na ISS od konce loňského roku k dispozici 10 kusů. Fotoaparáty nejsou nijak speciálně upraveny a používají se jak uvnitř stanice, tak i při výstupech astronautů do volného vesmíru.

Celkově je na Mezinárodní vesmírné stanici pro popularizační a dokumentační účely i potřeby vědeckých experimentů a archivaci jejich výsledků několik desítek nejrůznějších fotoaparátů nejrůznějších značek a provedení.

Zdroj: Do kosmu s Krtkem 2018 (tisková zpráva), foto: Andrew Feustel / NASA