Jupiterova Velká rudá skvrna z Voyageru 1

Velká rudá skvrna je hurikánem větším než planeta Země, který zuří přinejmenším tak dlouho, co ji mohly dalekohledy pozorovat. Podobně jako většina astronomických úkazů, ani Velká rudá skvrna nebyla předpovězena, ani bezprostředně pochopena po svém objevu.

TIP:   VOYAGER-1: NASA otestovala korekční motory. Fungují!

Máme sice díky novým poznatkům k dispozici mnoho zajímavých teorií, které se vznikem a vývojem Velké rudé skvrny zabývají, přesto zůstává porozumění této anticyklóny stále předmětem výzkumu. Díky tomu ale můžeme lépe pochopit i počasí zde na Zemi.

Obrázek nahoře je digitálním vylepšením snímku planety Jupiter, který v roce 1979 pořídila kosmická sonda Voyager 1, když kolem největší planety Sluneční soustavy prolétala. Sonda Voyager 1 byla na svou pouť vesmírem vypuštěna právě dnes, před jednačtyřiceti lety.

V tomto okamžiku se Voyager 1 nachází přibližně 21 417 000 000 km od Země a rychlostí kolem 61 200 km/h míří pryč ze Sluneční soustavy. Asi za 40 000 let by měla sonda proletět kolem hvězdy Gliese 445 (souhvězdí Žirafy), která se nachází ve vzdálenosti 17,6 světelného roku. Za několik desítek milionů let pravděpodobně opustí i Mléčnou dráhu.

Zdroj: astro.cz, cs.wikipedia.org, jpl.nasa.gov, foto: NASA, JPL; Digital processing: Björn Jónsson (IAAA). Doporučený odkaz: Mission Status