Přípravy meziplanetární mise Hera jsou v plném proudu. O její (ne)realizaci rozhodnou ministři členských zemí ESA

Plánovaná mise ESA Hera, jejímž cílem je historicky první návštěva binárního asteroidu, projde detailní analýzou pod vedením německé firmy OHB Systém AG. Kontrakt v hodnotě několika miliónů euro udělený brémské firmě zahrnuje zpracování základní koncepce mise Hera, která vznikla optimalizací předchozí (plánované, leč zrušené) mise AIM. Výsledkem by měla být připravenost mise Hera k prezentaci ministrům členských zemí ESA, kteří v příštím roce zaujmou finální stanovisko o její (ne)realizaci. Hera těží z dědictví evropské kometární mise Rosetta. Pojďme se nyní z celým projektem seznámit podrobněji.

Sonda by se měla vydat k malému tělesu Sluneční soustavy, k blízkozemnímu dvojasteroidu Didymos. Kolem tohoto hlavního asteroidu o průměru 780 m krouží zhruba 160 m těleso, které je neformálně nazýváno Didymoon. A právě to bude hlavním středem pozornosti sondy Hera. V roce 2026, kdy by k němu měla Hera dorazit, už bude mít Didymoon za sebou historickou událost: stane se prvním přirozeným tělesem ve Sluneční soustavě, které svoji oběžnou dráhu výrazně změní zásahem lidské ruky.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

Mise NASA pojmenovaná DART (Double Asteroid Redirection Test) má totiž za cíl střetnout se v říjnu 2022 s Didymoonem a v rámci testu planetární obrany změnit jeho oběžnou dráhu. Sonda Hera pak bude mapovat kráter vzniklý při tomto pokusu na povrchu Didymoonu. To by nám mělo pomoci doplnit si obrázek o kolizi a tom, co se dělo následně.

Hera je zamýšlena jako testovací mise technologií, která bude vybavena palubními autonomními systémy. Dále ponese dvojici družic třídy CubeSat, které budou vypuštěné v blízkosti Didymoonu. Ty dovolí otestovat mezidružicové komunikační technologie, stejně jako získají unikátní informace o práci miniaturizovaných systémů v podmínkách mikrogravitace. Otevřou tak dveře mj. budoucím projektům těžby asteroidů.

“Jsme nadšení z toho, že budeme pracovat společně s OHB System AG a dalšími partnery na přípravě této inspirující mise planetární ochrany,” uvádí ředitel ESA pro technologie, techniku a kvalitu Franco Ongaro a dodává: “Náš průmyslový tým je vynikajícím příkladem toho nejlepšího z Evropy. Podílí se na něm skoro polovina členských zemí ESA. Díky této práci se posuneme v evropských technických možnostech v oblasti malých družic ve vzdáleném vesmíru, které jsou vybavené autonomním systémem pro práci v blízkosti asteroidů. Společně s družicemi CubeSat bude Hera hodnotit výsledky mise NASA DART, čímž pomůže dokončit první mezinárodní podnik planetární ochrany Země.”

Hera je vyvíjena jako část aktivit ESA 3S (Space, Safety and Security), které si daly do vínku vytvořit evropskou kapacitu v oblasti monitorování kosmických rizik a ochrany Země. Dalšími aktivitami programu 3S jsou mise monitorování kosmického počasí, síť teleskopů Flyeye pro detekci asteroidů, mise pro odstraňování kosmické tříště a systémy pro řízené kosmického provozu.

Zdroj: ESA, foto: ESA – ScienceOffice.org, NASA