Co na obloze oko nevidí? Třeba tanec dvou superhmotných černých děr

V centru aktivní galaxie 3C 75 se cosi děje, ale naše oko to vidět nemůže. Naštěstí máme k dispozici zařízení (Chandra X-ray Observatory, National Radio Astronomy Observatory), díky kterým mohli astronomové poodhalit tajemství tohoto podivuhodného tance superhmotných černých děr.

TIP:   Oblačno, s občasným prachem

Na kompozitním snímku vidíme dva jasné zdroje. Převládající modrá barva je rentgenové záření, růžová je pak barva záření rádiového. Superhmotné černé díry od sebe dělí 25 000 světelných let, proudí z nich výtrysky relativistických částic a obklopuje je plyn o mnohamiliónových teplotách vyzařující rentgenové záření. To vše v jádrech dvou slučujících se galaxií v galaktické kupě Abell 400 ve vzdálenosti asi 300 miliónů světelných let.

Astronomové dospěli k názoru, že obě tyto superhmotné černé díry jsou k sobě vázány gravitací do binární soustavy zejména proto, že výtrysky vypadají zahnuté dozadu, a to by mohlo být způsobeno jejich rychlým pohybem horkým plynem kupy rychlostí až 1200 kilometrů za sekundu.

V prostředí přehuštěných galaktických kup ve vzdáleném vesmíru se takové ukázkové kosmické splynutí považuje za běžné. Očekává se, že tato splynutí jsou v závěrečných stadiích intenzivními zdroji gravitačních vln.

Zdroj: astro.cz (apod.nasa.gov), foto: A. Ginsburg (U. Colorado – Boulder) et al., BGPS Team, GLIMPSE II Team