Co nabídne říjnová obloha

A máme tu podzim, tedy roční období, kdy nebývá příliš často jasno, ale když už se obloha vyjasní, tak to stojí za to. Hodilo by se to třeba 9. října, kdy očekáváme maximum meteorického roje Drakonid. Měsíc rušit nebude a “padajících hvězd” by mohlo být vidět docela dost, ale k tomu se ještě dostaneme. Mimochodem, 28. října se ve 03:00 SELČ vrátíme ke standardnímu časovému pásmu. Naše chronometry si tedy přeřídíme na 02:00 SEČ. Noc se nám tak o hodinku prodlouží.

Na říjnové obloze se určitě podívejte na souhvězdí. Obloze dominuje souhvězdí Pegase, ale ve druhé polovině noci určitě nepřehlédnete nádherný Orion, jakož i souhvězdí Andromedy, Draka, Malé i Velké Medvědice, Ryby, Velryby a mnoho dalších. Za zmínku hned v úvodu také stojí možnost spatřit Měsíc v blízkosti hvězdy Regulus, to je k vidění 6. října ráno a také Měsíc v blízkosti hvězdy Aldebaran, což můžeme pozorovat 27. října na obloze večerní.

TIP:   První svého druhu

Z planet Sluneční soustavy jsou prakticky nepozorovatelné dvě, jsou to Merkur a Venuše. Mars najdeme na obloze v první polovině noci, Jupiter je počátkem měsíce večer velmi nízko nad jihozápadním obzorem a Saturn jistě uvidíte večer nad jihozápadním obzorem. Své dalekohledy můžete kdykoli během noci namířit na Uran, nejblíže Zemi (18,875 AU) bude 23. října. Neptun je pozorovatelný po většinu noci kromě rána.

A nyní již ke zmíněnému meteorickému roji Drakonid. Jedná se o docela známý roj 20. století, který zejména v letech 1933 a 1946 poskytl mohutné meteorické deště, menší spršky pak byly pozorovány častěji, povětšinou ale v blízkosti jeho mateřské komety 21P/Giacobini‑Zinner.

Příkladně v letech 1926 a 1972 jsme mohli pozorovat asi 300 meteorů za hodinu. V roce 1998 to bylo možná kolem 200 meteorů za hodinu, ovšem v tomto případě bylo maximum zachyceno jen radary. V roce 2005 byla zvýšená aktivita vizuálně asi na 35 meteorů za hodinu. V roce 2011 dosáhla ZHR asi 300, ovšem s velkým podílem slabých meteorů.

Pro letošní maximum (9. října, 02:00 SELČ) je předpovězen silnější návrat, ovšem přesný počet meteorů za hodinu udat nemůžeme, neboť ZHR se pohybuje ve velmi širokém rozmezí 20 až 700. Nezbývá tedy než se nechat překvapit. Radiant roje najdeme v souhvězdí Draka mezi hvězdami Kuma a Rastaban. Geocentrická rychlost meteorů se pohybuje kolem 20 km/s.

Jak se již stalo zvykem, všechny astronomické události měsíce najdete přehledně seřazeny v tabulce níže. Tabulku i přiložené obrázky si můžete stáhnout také v PDF, viz odkazy na konci článku.

Komety v období kolem novu 9. října

Podmínky viditelnosti 21P/Giacobini-Zinner se po průchodu přísluním začnou výrazně horšit a na konci měsíce se kometa na ranní obloze ztratí u obzoru. Zeslábne z 8 na 9,5 mag a bude se pohybovat ze souhvězdí Jednorožce do Velkého Psa.

Výrazně lépe na tom bude 38P/Stephan-Oterma, viditelná v celé druhé polovině noci. Postupně zjasní z 11 na 10 mag a nalezneme ji v souhvězdí Orionu, ze kterého se v polovině měsíce posune do Blíženců.

Velice nízko nad obzorem uvidíme kolem půlnoci zjasňující kometu 46P/Wirtanen s jasností kolem 10 mag. Ve druhé polovině měsíce bude hluboko na jižní obloze v souhvězdí Pece prakticky nepozorovatelná.

Novinkou na říjnové obloze se stane kometa 64P/Swift-Gehrels s jasností okolo 11,5 mag. Ta bude viditelná po celou noc vysoko nad obzorem v souhvězdí Andromedy. Tato kometa má poměrně stabilní dráhu, vzdálenost v perihelu se pohybuje okolo 1,4 AU (nyní 1,394 AU), přestože se poměrně často přibližuje k Jupiteru. Tato setkání ovšem mění pouze prostorovou orientaci dráhy, nikoliv vzdálenost v perihelu. Současný návrat je dosti příznivý, 28. října se přiblíží k Zemi na 0,445 AU. Podobně příznivý návrat nastane až v roce 2092. U této komety byl pozorován poměrně zajímavý vývoj jasnosti, kdy po průchodu perihelem skokově zjasní až o 1,5 mag a poté pomaleji slábne.

PDF ke stažení

Mapka říjnové oblohy

Tabulka událostí na říjnové obloze

21P/Giacobini-Zinner

38P/Stephan-Oterma

46P/Wirtanen

64P/Swift-Gehrels

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2018, foto: Hvězdářská ročenka 2018, heavens-above.com