Podzimní zlato

Podzim přišel a barvy mírného pásma severní polokoule se pomalu mění. Fotografie, pořízená fotovyslancem ESO Petrem Horálkem, ukazuje dvě hlavní budovy ústředí ESO v Garchingu (Německo) obklopené nádhernými zlatými odstíny, které signalizují začátek nového ročního období.

TIP:   Složení podpovrchového oceánu na Enceladu naznačuje obyvatelné prostředí

Ne všechny oblasti zeměkoule zažívají podzim; v tropických oblastech dochází během roku jen k malým změnám ve slunečním svitu a polárním oblastem pro změnu chybí přechodná období mezi létem a zimou. Jenom severní a jižní mírné oblasti mají po několik málo měsíců šanci pozorovat každoroční padání listů (viz též abscission), které začíná v září, případně v březnu. Ale proč listy mění barvu?

Místo, aby se pokusily přežít podzimní a zimní měsíce doprovázené omezeným množstvím světla a nízkými teplotami, preferují opadavé rostliny odpočinek – a podzim představuje přípravu na zemní klid. Rostliny začínají reabsorbováním chlorofylu, svého hlavního a nejdůležitějšího pigmentu, který odráží zelené světlo, z listů. Tím pádem doplňkové pigmenty jako karotenoidy (které odrážejí oranžové světlo) a xanthofyly (které odrážejí žluté) mají čas zazářit. Listy nakonec opadnou a vytvoří žlutooranžový koberec podobný tomu na obrázku.

Zdroj: ESO, foto: P. Horálek/ESO