Odvrácená strana Měsíce: Zvláštní, jiná, ale bez záhad a tajemství

004

V neděli 7. října si připomeneme významnou událost. Sovětská vesmírná sonda Luna 3 poslala na Zemi v roce 1959 první snímky odvrácené strany Měsíce. Byly sice hodně nekvalitní, ale přece jen umožnily vytvořit první atlas dosud naprosto neznámé měsíční krajiny. Dnes už máme snímky nesrovnatelně kvalitnější a o odvrácené straně Měsíce máme mnohem více informací.

Měsíc obrací k Zemi vlivem vázané rotace stále stejnou polokouli. Málo se ale ví, že 9 % povrchu odvrácené strany můžeme díky vlivu librace ze Země pozorovat. Oku pozorovatele tak neuniknou útvary jako Mare Humboldtianum, Mare Marginis a Mare Smythii, částečně lze pozorovat Mare Orientale či Mare Australe.

Odvrácená strana Měsíce je zcela jiný svět. Na první pohled připomíná spíše Merkur. Krajina je mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří. Tento rozdíl je způsoben izostatickým vyrovnáváním, kdy se měsíční kůra snaží vyrovnat s rozdílnou hustotou měsíčních bazaltů v oblasti moří na přivrácené straně a hornin tvořících pohoří na odvrácené straně Měsíce.

Mezi nejvýraznější útvary se zde mimo kotlin Mare Orientale a Mare Moscoviense řadí i krátery Ciolkovskij a Hertzsprung. Další rozlehlé krátery jsou např. Planck, Birkhoff, Mendělejev, Gagarin, Koroljov, D’Alembert, Leibnitz, Poincaré, Van de Graaff, Von Kármán a Apollo.

Asi nejzajímavější, dle mého názoru, je oblast kráteru Ciolkovskij, kterou Vám přiblíží přiložená dvojice videí. Záběry pořídila americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) kamerou Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC), a to ve vysokém rozlišení.


TIP:   Český astrofotograf Jan Veleba zachytil téměř neviditelné krásy vesmíru

Odvrácená strana Měsíce je nepochybně velice zajímavá. Je také velice důkladně a podrobně zmapována. Což asi nepotěší milovníky konspiračních teorií o tajných mimozemských či vojenských základnách.

Velmi detailní snímky sond, které kdy obíhaly kolem Měsíce, a byly to sondy nejen americké, nýbrž i ruské, čínské, indické i japonské, totiž nic “záhadného” ani “mimozemského” nenašly, ba naopak – opakovaně potvrdily přistání člověka na Měsíci v rámci projektu Apollo, čímž vyvrátily další konspirační teorii.

Různé nesmysly o Měsíci nejsou jen dílem dnešní doby. Už v roce 1835 naservíroval americký The Sun (New York) čtenářům články o tom, že nový teleskop na observatoři v jižní Africe pozoroval obyvatele Měsíce, kteří vypadají jako netopýři. Trvalo docela dlouho, než se přišlo na to, že je to lež.

Snímky a videa, která ukazují údajné mimozemské stavby na Měsíci jsou zkrátka sprostým podvodem a nemá význam se jimi hlouběji zabývat. Otázkou pro psychologa je, proč to ti lidé dělají? Laická odpověď se nabízí sama, pouze a jen pro peníze.

Ale třeba se již “brzy” na odvráceně straně opravdu nějaké stavby objeví. Tato oblast je totiž dokonale stíněna od radiového vysílání pocházejícího ze Země. Je tedy vhodná např. pro výstavbu astronomických radioteleskopů, podobných radioteleskopu v Arecibu.

Využit by mohl být kráter Daedalus, který se nachází blízko středu odvrácené strany Měsíce. Existují také plány na vybudování mezinárodní vědecké základny. Ale vše je otázkou peněz. Osobně si myslím, že se na podobné projekty v brzké době prostředky nenajdou. Což je určitě velká škoda.

Zdroj: cs.wikipedia.org, lroc.sese.asu.edu, lpi.usra.edu, spaceprobes.kosmo.cz, foto: DMAAC/NASA, NASA/Goddard/Arizona State University, Roscosmos, video: lroc.sese.asu.edu, NASA/GSFC/ASU