Hlubinami vesmíru s dr. Martinem Urbancem (1/2)

Mgr. Martin Urbanec, Ph.D., teoretický fyzik Fyzikálního ústavu Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské University v Opavě nás provede světem neutronových hvězd.

Co jsou neutronové hvězdy? Jak žijí a zanikají? Jak se zkoumají a co přináší jejich výzkum? I když se jedná povětšinou o teoretický výzkum, jsou neutronové hvězdy doslova strhující existencí. Pojďme, společně s dr. Urbancem, poodhalit jejich tajemství.

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek. Pozn.: Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením Jindřicha Suchánka (TV NOE), děkujeme!

One thought on “Hlubinami vesmíru s dr. Martinem Urbancem (1/2)”

  1. Snad se pan Martin Urbanec neurazí, když se ho zeptám :
    OTR vládne fyzice ( možná i Vesmíru samotnému ) už 100 let. Podle OTR, cituji doslovně : „prostor a čas není pasivním jevištěm fyzikálního dění, ale jde o aktivní spoluhráče : hmota zakřivuje prostoročas a ten pak zase říká hmotě, jak se pohybovat.“ Obrázky k tomu „jak“ hmota zakřivuje čp vídáme všichni, co se o fyziku zajímáme, všude na každém kroku, který Vesmír popisuje.

    A tak bych mu položil otázku : Když vezmu hmotnou kouli, např. Zemi nebo Slunce, nebo Kvasar, nebo jakoukoliv kompaktní hmotu ( která kolem sebe zakřivuje ten čp ), pak když tuto kouli rozsekám na malé kousíčky, ( na 100 ks, 10 000 kusů ) jak bude vypadat ten časoprostor, který byl původně kolem té koule do pěkné prohloubené síťoviny, nyní kolem těch 10 000 kusů malých „kouličků“ ? Jak bude vypadat ta slavná standardní „síť“ ? Jak se změní slavná Einsteinova rovnice OTR, aby vyjádřila 10 000 kouličků ( nějak kompaktně pobývajícívh blízko sebe ) a kolem každé kouličky ta prohnutá síťovina, ?, zřejmě „roztrhaná“,.. a ty síťoviny jak budou vypadat když se budou prolínat, a jak budou vypadat ty slavné OTR rovnice „prolínajících se síťovin“ ? Jak se bude lišit OTR od OTR pro stamiliony kousíííčků hmoty-těles, které „plavou“ ve stomiliónkrát roztrhané síťce ? ( aniž víme vlastně pořádně „co to je ta ““síťka““). Zřejmě takový stav milionů „roztrhaných“ hmotových kousíčků „plovoucích“ v „roztrhané“ časoprostorové síťce, asi nebude o nic hůře vypadat jako „vřící vakuum“ ( na planckových škálách ), jako „pěna dimenzí“ čp, v níž plave „pěna hmotových artefaktů“ ( možná plave časoprostor v tom plazmatu kvark-gluonovém…anebo, jak už mnoho let přednáším svou vizi, že „samotný křivý časoprostor, jemně křivé dimenze jsou právě tím plazmatem hmoty a další hmota je realizována vyššími stupni křivostí dimenzí .atd. ) …; jak to dělá ta příroda, že přejde z OTR nelineárního do mikrosvěta lineárního ( což je „můj „horký brambor“, tedy střídání symetrií s asymetriemi ) v němž „vládne“ jen a jen „pěnící vakuum“nabité energií, tedy nabité „pěnící“ hmotou „v pěnícím se“ prostoročase ??? …, jak to dělá ten Vesmír ( bez matematiky a bez matematiků !!! ), aby přešel z nelineárního makrosvěta do lineárního mikrosvěta ? ( bez matematiky a bez matematiků !!!!!!! )

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.