Uvnitř přesýpacích hodin

Objekt na obrázku – pozůstatek ve tvaru přesýpacích hodin se jménem CK Vulpeculae – je pravděpodobně nejstarším známým objektem svého druhu. Původně se myslelo, že se jedná o novu, ale postupně se zjistilo, že určit typ tohoto objektu není jednoduché. Teorií o jeho původu bylo vymyšleno (a odvrhnuto) několik. Dnes se předpokládá, že vznikl kolizí dvou hvězd – ale stále se diskutuje, jaké hvězdy to byly.

TIP:   Akademie věd ČR spouští hlasování o názvu „české exoplanety“

2000 sv. let vzdálená CK Vulpeculae byla poprvé pozorována dvacátého června 1670 francouzských mnichem a astronomem Domem Anthelmem. Když se poprvé objevila, byla lehce viditelná pouhým okem. V průběhu následujících dvou let se její jasnost měnila a dvakrát zmizela a znovu se objevila, než nakonec z dohledu zmizela napořád.

Během dvacátého století astronomové pochopili, že většina nov se dá vysvětlit šířenou explozí (runaway) a interakcemi mezi dvěma blízkými hvězdami v binárním systému. Vlastnosti CK Vulpeculae a jejího okolí ale moc dobře tomuto modelu neodpovídají a po mnoho let zůstávala CK Vul hádankou.

Centrální část pozůstatku CK Vul byla detailně studována radioteleskopem ALMA. Na obrázku je v současnosti nejlepší pohled na objekt, ukazuje jemné detaily v rozložení prachu v CK Vul a jejím okolí. Ve středu je zkroucený prachový disk, z něhož míří plynné výtrysky naznačující přítomnost nějakého centrálního systému, jenž vypuzuje materiál ven. Tato nová pozorování jsou první, která na takový systém ukazují, a naznačují řešení záhady staré 348 let.

Zdroj: ESO, foto: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/S. P. S. Eyres