Závada rakety Sojuz FG vyvolává otázku: Bude zcela ukončen pobyt lidí na ISS?

Několik dnů po tom, co se z půlročního pobytu na orbitální dráze Země vrátil se svými kolegy americký astronaut Andrew Feustel i malý český Krteček, měla být ve čtvrtek 11. října 2018 posádka Mezinárodní vesmírné stanice ISS doplněna dalšími dvěma kosmonauty. Jejich let v kabině lodě Sojuz MS-10 však skončil po 123 sekundách letu havárií nosné rakety Sojuz FG.

TIP:   Neandrtálci nás nakazili

Posádku kosmické lodě Sojuz MS-10 tvořil ruský kosmonaut Alexej Ovčinin (47 let, druhý let do vesmíru) a americký astronaut Nick Hague (43 let, kosmický nováček). Cesta na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS jim měla trvat pouhých 6 hodin (let po tzv. rychlé trajektorii) a ve vesmíru měli pracovat až do dubna příštího roku.

Havárie doposud velice spolehlivé nosné rakety Sojuz FG, která měla do tohoto okamžiku na svém kontě 65 úspěšných startů bez jediného selhání, způsobila nejenom neočekávaně rychlý návrat nové posádky, ale především problémy v obsazení ISS.

Na palubě orbitální stanice je v tomto okamžiku tříčlenná posádka Expedice 57, které velí německý astronaut Alexander Gerst, spolu s ním jsou na palubě ruský kosmonaut Sergej Prokopjev a Američanka Serena Auñón-Chancellor.

Tato trojice se měla v kabině lodě Sojuz MS-09 (to je ona loď s provrtanou dírkou v orbitálním úseku) vrátit na Zemi 13. prosince letošního roku, na palubě by zůstala dvojice Ovčinin – Hague, která by byla doplněna o další týden později novou trojicí.

Tím, že se Ovčinin a Hague do vesmíru nedostali, nastává velký problém v udržování provozuschopnosti Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Předpokládané mnohaměsíční přerušení startů ruských Sojuzů zapříčiní, že nebude možné plánovaně střídat posádky ISS a udržovat tak orbitální stanici v operačním režimu.

Odborníci dnes připouštějí, že může dojít i k úplnému ukončení pobytu lidí na ISS (posádka tam je nepřetržitě od listopadu 2000) a převedení stanice do autonomního provozu.

Zdroj: Do kosmu s Krtkem 2018 – tisková zpráva, foto: pixabay.com (na snímku Tracy Caldwell Dyson, Expedice 24)4 thoughts on “Závada rakety Sojuz FG vyvolává otázku: Bude zcela ukončen pobyt lidí na ISS?”

 1. „Odborníci dnes připouštějí, že může dojít i k úplnému ukončení pobytu lidí na ISS“

  A toto jako říkal kdo? Kdo jsou ti odborníci? To už i takovýto web používá prakiky zpravodajských agentur? Uff.

  1. Vážené “M”. Mám tomu tedy rozumět tak, že pokud napíšeme např.: “Někteří astronomové se nyní domnívají, že Pluto je planeta”, tak očekáváte jmenný seznam oněch astronomů?

   1. To bych (být šéfredaktorem) raději nepustil. Že je Pluto planeta je nepřesné, je to jiný druh tělesa od roku 2006, tuším (i když podstatou terrestická planeta to je, ale astronomický kongres to takto definoval a tak by to mohla odborná veřejnost vzít na vědomí).
    Že je Pluto těleso sluneční soustavy je prokázaný fakt. Pokud by se zdrojoval, tak odkazem na vědeckou práci a né na ty, kteří to někdy nějak říkali.
    Ale už to trochu chápu, jak to vzniká, když se nerozlišuje pokázaný fakt od dojmu. Ano, pokud někdo cituje dojem někoho jiného, měl by uvést zdroj. Citovat anonym a na základě toto virtualizovat důsledky – to je to mé Uff.

    První věcí je havárie.
    Druhou vyšetření.
    Třetí náprava.
    Nikdo nezná příčinu, ale už se hrne bombastický titulek:
    Bude zcela ukončen pobyt lidí na ISS?

    Opravdu mě překvapuje, že se musí používat tato „technologie“ vyvinutá politickožurnalistickými pacholky, kteří zpravodajství v politice téměř zničili.

  2. Ne to spíš hejteři používají praktiky dezinformačních agentur. Protože dezinformační agentury používají zevšeobecněných tvrzení tam, kde zevšeobecnění není na místě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.