Směr Merkur aneb Úspěšný start mise BepiColombo

Dnes brzy ráno, přesně ve 03:45:28 SELČ, odstartovala z kosmodromu Guiana Space Center (Kourou) raketa Ariane 5 ECA. Ta měla na své palubě velmi vzácný náklad, a sice sondu Evropské kosmické agentury (ESA) a Japonské národní vesmírné agentury (JAXA) BepiColombo. Start byl úspěšný. Sondu BepiColombo nyní čeká dlouhá sedmiletá cesta Sluneční soustavou až k planetě Merkur, na kterou se vydává za pomoci elektrického pohonu. Nezbytné bude také provedení devíti gravitačních manévrů u Země, Venuše a Merkuru.

TIP:   Astronomové detekovali velké množství kyslíku v atmosféře dávné hvězdy

Směrem k první planetě Sluneční soustavy je v rámci mise BepiColombo vyslána vlastně hned trojice zařízení: transportní modul MTM (Mercury Transfer Module) a dvě vědecké sondy. Jedna z nich byla vyrobena ESA a nazývá se MPO (Mercury Planetary Orbiter), druhou dodala JAXA a jmenuje se MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter), ta je ukryta hned pod slunečním štítem MOSIF.

Cesta od Země k Merkuru bude trvat přesně 7 let, 1 měsíc a 15 dní. BepiColombo při ní urazí více než 9 miliard kilometrů, což je šedesátinásobek vzdálenosti Země – Slunce. Sonda se bude pohybovat vůči Slunci ve vzdálenostech od 1,2 do 0,298 au a to s maximální rychlostí dosahující 60 km/s (216 000 km/h). Od Země se BepiColombo vzdálí maximálně na 1,6 au a jednosměrná cesta radiového signálu tehdy potrvá 13 minut.


BepiColombo pomůže vědcům upřesnit, jak se planeta Merkur zformovala a následně v bezprostřední blízkosti mateřské hvězdy vyvíjela. Jedná se již o třetí sondou, kterou lidstvo posílá k Merkuru. První byl Mariner 10, který kolem planety třikrát proletěl v letech 1974 a 1975. Druhým byl Messenger, který pracoval na oběžné dráze mezi lety 2011 a 2015 a svou činnost zakončil nárazem do povrchu, čímž se stal prvním lidským výtvorem, který se dotkl Merkuru.

Pozn.: Zajímají-li vás další informace o misi, tak určitě nepřehlédněte naprosto precizní článek Michaela Voplatky na webu Kosmonautix.cz s názvem Návrat k poslovi bohů – 3. díl (Cesta do nitra Sluneční soustavy).
Zdroj: ESA, cs.wikipedia.org, kosmonautix.cz, foto: ESA/ATG medialab; Mercury: NASA/JPL, video: arianespace.com, ESA