VIDEO: Jak se utvářela současná podoba Měsíce?

Jak přesně Měsíc vznikl a proč jsou měsíční moře pouze na straně přivrácené k Zemi, zůstává stále předmětem aktivního výzkumu. V současnosti vycházíme z teorie, že Měsíc nejspíše vznikl z trosek po dopadu tělesa velikosti Marsu na Zemi před asi 4,5 miliardami let. Video nám do detailu popisuje, co se dělo poté, tedy vývoj našeho souputníka až do podoby, kterou známe dnes. V závěru pak představuje ty nejzajímavější oblasti a krátery. To vše můžeme vidět díky usilovné práci sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která od roku 2009 Měsíc obíhá.

TIP:   Záhada okolí pólů planety Mars objasněna

Video tedy popisuje v současnosti nejpravděpodobnější evoluční teorii Měsíce. Hned po gravitační kondenzaci žhnoucí měsíční povrch vychladl a popraskal. Na jeho povrch i potom dopadaly velké i malé kameny, včetně zvláště velkého impaktu, který vytvořil před asi 4,3 miliardami let pánev Aitken. Období těžkého bombardování potom pokračovalo stovky miliónů let a po celém lunárním povrchu vznikaly velké pánve.

V dalších několika miliardách let natekla do pánví přivrácených k Zemi láva a nakonec vychladla do tmavých moří, která vidíme dnes. A jak neúnavné bombardování pokračovalo, i když poslední miliardu let pomalu sláblo, vznikaly krátery, které vidíme dnes. Měsíc, který vždycky k Zemi přivrací stejnou stranu, je nyní možná až překvapivě černý, místy doslova jako uhel. Ovšem po několika návštěvách odvážných astronautů je nám již toto jinak velice nehostinné těleso tak nějak důvěrně známé a máme ho ve své podstatě rádi.

Zdroj: astro.cz, apod.nasa.gov, video: NASA/Goddard Space Flight Center