Při vzniku Československé republiky ležel na horách sníh. A jak bude o sto let později?

Na většině území bylo tehdy zataženo, ojediněle pršelo a odpolední teploty byly přibližně stejné, jaké očekává předpověď na nadcházející neděli. „V horských polohách celý den přetrvávala teplota pod bodem mrazu a ležel zde sníh. Na Lysé hoře byla výška sněhové pokrývky 25 cm,” uvádí Lenka Crhová, vedoucí oddělení všeobecné klimatologie na ČHMÚ.

TIP:   Dramatický zrod nové hvězdy

Před 100 lety, 28. října 1918, bylo na území ČR většinou zataženo. Ranní teploty se nejčastěji pohybovaly od 1 °C do 5 °C. Na jihozápadě Čech bylo místy polojasno, a proto v Prachaticích klesla teplota až na -0,8 °C. Přes den se přeháňky objevovaly hlavně na severovýchodě Moravy a taky na Slovensku, na hřebech hor byly sněhové. Odpolední teploty se na území ČR nejčastěji pohybovaly pouze mezi 4 a 8 °C. V Teplicích tehdy naměřili 8 °C, v Českých Budějovicích 7,0 °C, v pražském Klementinu 7,7 °C, v Brně-Pisárkách 7,6 °C a v Opavě 5,7 °C. Slunce se na obloze
ukázalo pouze na chvíli na jihozápadě Čech.

„Tehdy do střední Evropy pronikl chladný vzduch od severu. Naše území ovlivňovala tlaková výše se středem někde v oblasti dnešního trojmezí Německa, Švýcarska a Rakouska. Zároveň k nám od východu zasahovala tlaková níže se středem nad rumunským pobřežím Černého moře,“ uvádí pro dokreslení situace meteorolog Jan Šrámek.

Záznamy a měření z října 1918 jsou k dispozici například v odborné knihovně v centrále ČHMÚ v pražských Komořanech, která je veřejnosti přístupná. V ročence s měřením z roku 1918 jsou záznamy z 52 meteorologických stanic. Z toho je 5 stanic s každodenními údaji o teplotě, tlaku nebo vlhkosti vzduchu, je zde uvedeno i množství oblačnosti nebo měření síly a směru větru. Z dalších 47 stanic jsou podány pouze měsíční výsledky.

Neděle 28. října 2018 přinese výrazně deštivější počasí, než bylo před 100 lety. Obloha bude zatažená s občasným deštěm. Zejména na východě a severovýchodě se čekají ojediněle srážky trvalejší. Sněžení na horách se objeví zpočátku v celých Čechách, později už jen na severozápadě. Ráno naměříme teploty 5 až 1 °C, na jihovýchodě 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 4 až 9 °C, na Moravě 9 až 13 °C, na jihovýchodě můžeme dokonce naměřit až 18 °C.

Zdroj: Tisková zpráva ČHMÚ