Co nabídne listopadová obloha

Listopadové nebe si pro nás připravilo hned dva meteorické roje, slabší Severní Tauridy a o něco silnější Leonidy. Taktéž nás čeká celá řada zajímavých konjunkcí, např. Měsíc – Regulus, Měsíc – Saturn, Měsíc – Aldebaran, případně blízké setkání Venuše s hvězdou Spica. Všechny astronomické události měsíce najdete přehledně seřazeny v tabulce níže. Tabulku i přiložené obrázky si můžete stáhnout také v PDF, viz odkazy na konci článku.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Co planet Sluneční soustavy se týče, tak vězte, že Merkur je nepozorovatelný. Ani pro Jupiter není listopad příznivý měsíc. Venuši najdeme od poloviny měsíce ráno nad jihovýchodním obzorem, Mars je pozorovatelný v první polovině noci, Saturn najdeme večer nízko nad jihozápadním obzorem, Uran lze dohledat kromě rána téměř po celou noc a Neptun je pozorovatelný v první polovině noci.

Jak již bylo v úvodu naznačeno, čekají nás tento měsíc dva zajímavé meteorické roje. S kometou 2P/Encke je spojen meteorický roj Severní Tauridy. V období maxima tohoto roje můžeme spatřit i několik sporadických meteorů. Roj Severních Taurid je taktéž známým “producentem” bolidů. Jejich množství se zvýší až čtyřnásobně, když se Země nachází blízko oblaku větších částic zachycených rezonancí 7 : 2 s Jupiterem.

Roj Leonid poskytuje meteorické deště, naposledy to bylo v letech 1966, 1999, 2001 a 2002. Dle modelů roje současná řada bohatých návratů, tvořených mladými vlákny v těsné blízkosti mateřské komety 55P/Tempel‑Tuttle s oběžnou dobou 33,5 roku, již skončila. V roce 1998 mohli pozorovatelé u nás vidět frekvence roje asi 350 meteorů za hodinu (hlavně velmi jasných meteorů a bolidů), v roce 2002 pak 2 800 meteorů/hod. (většinou ale slabších), další meteorické deště byly pozorovány z jiných oblastí Země. Další silné návraty nastanou až v 30. letech. Nyní předpokládáme, že maximum přinese přibližně 15 meteorů za hodinu.

Komety v období kolem novu 7. listopadu

Listopadové obloze by mohla dominovat kometa 64P/Swift-Gehrels, která bude pozorovatelná po celou noc vysoko nad obzorem v souhvězdí Andromedy a pokud opět dojde k jejímu zjasnění v blízkosti perihelu, dosáhne jasnosti okolo 9,5 mag.

Maxima jasnosti okolo 10 mag dosáhne také 38P/Stephan-Oterma, která je lépe viditelná ve druhé polovině noci, stále vysoko nad obzorem v Blížencích. Ke konci měsíce se pak dostane na pomezí s Rakem.

Kometa 46P/Wirtanen pozorovatelná nebude, nachází se příliš na jihu. Na konci měsíce se sice objeví nad obzorem, bude mít jasnost okolo 5 mag, ale za nautického soumraku bude utopená nízko nad obzorem a její pozorování ještě navíc bude rušit svit Měsíce.

PDF ke stažení

Mapa oblohy

Tabulka úkazů

64P/Swift-Gehrels

38P/Stephan-Oterma

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2018, foto: Hvězdářská ročenka 2018, heavens-above.com