Raketa Sojuz ST-B úspěšně vynesla meteorologický satelit MetOp-С

Z rampy CSG ELS na kosmodromu Centre Spatial Guyanais v Kourou odstartovala dnes v 01:47 SEČ ruská raketa Sojuz ST-B, která úspěšně vynesla na oběžnou dráhu poslední z trojice moderních meteorologických družic pro evropskou mezivládní organizaci Eumetsat s názvem MetOp-C.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

MetOp-C je nejnovější z řady meteorologických satelitů, které poskytnou data z polární oběžné dráhy ve vysokém rozlišení pro předpovídání počasí a monitorování klimatu. Série MetOp je modernizovanou řadu meteorologických družic vyznačujících se schopností, krom jiného, shromažďovat teplotní a vlhkostní profily z relativně blízké dráhy ve výšce 800 kilometrů.

Polární oběžná dráha má sklon vůči rovině zemského rovníku přibližně 99 stupňů, výška dráhy je kolem 800 km, čemuž odpovídá oběžná doba přibližně 100 minut. Posun dráhy mezi dvěma sousedními oblety činí na rovníku přibližně 25,5 stupně (na západ). Dráha je heliosynchronní, tj. družice přelétá určitou zeměpisnou šířku vždy ve stejném místním čase.

„Díky letu v nízké výšce jsou tyto družice na polárních drahách schopné zachytit snímky naší planety v bezprecedentních detailech,“ komentuje vedoucí letových operací v ESA Paolo Ferri. První dvě družice byly vypuštěné v letech 2006 a 12. Start třetí z nich, MetOp-C znamená pokračování příběhu nejdůležitějších přístrojů, které jsou dnes využívané pro předpovídání počasí.

Družice MetOp-A a MetOp-B mají ohromný význam pro každého z nás, protože dovolují výrazně zlepšit předpovědi počasí. A to mimo jiné díky schopnosti měřit teplotní a vlhkostní profily z relativně nízké dráhy ve výšce 800 km. MetOp-C zajistí, že tato pozorování budou i nadále k dispozici na denní bázi.

Ekonomické a společenské přínosy přesných předpovědí počasí jsou obrovské, neboť mají potenciální dopad na sklizeň, leteckou dopravu a vůbec veškeré plánování našich každodenních aktivit. Vzato z extrémního pohledu: znalost nebezpečných meteorologických podmínek zachraňuje majetek a lidské životy.

Projektový manažer mise MetOp-C v ESA Stéfane Carlier k tomu uvádí: „MetOp přinesl novou éru do toho, jakým způsobem nahlížíme na počasí, klima a životní prostředí. Stejně tak významně zlepšil operační meteorologii, zvláště pak numerické předpovědi počasí. Družice MetOp-A a MetOp–B se podílejí přibližně jednou třetinou na všech datech, ze kterých jsou tvořeny numerické meteorologické předpovědi. A to včetně dat získávaných přímo na místě, leteckým způsobem nebo právě z vesmíru. MetOp-C zajistí kontinuitu poskytování této služby až do chvíle, kdy bude uvedena do provozu nová generace družic MetOp, která zajistí mnohem přesnější data.“

Programový vědec pro polární systémy v organizaci Eumetsat Dr. Dieter Klaes uvádí: „Klíčovým přístrojem na družicích MetOp pro numerické předpovědi počasí je interferometr IASI (Infrared Atmospheric Sounding Interferometer). Během poslední dekády byl středobodem zlepšení našich předpovědí počasí na deset dní dopředu. Družice MetOp zůstávají špičkovou technologií a jejich přístroje dodnes představují to nejlepší, co existuje. Proto předpokládáme, že přidání dalšího informačního zdroje, tedy uvedení družice MetOp-C do operačního provozu, bude mít další pozitivní dopad na kvalitu předpovídání počasí.“

Zdroj: roskosmos.ru, arainaspace.com, esa.int, chmi.cz, czechspaceportal.cz, foto: ESA, arianespace.com